Każdy użytkownik kotła grzewczego, serwisant, instalator, a także kominiarz, który przeprowadza okresowe kontrole doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że od prawidłowej pracy urządzenia oraz szczelności całej instalacji zależy zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Dlatego ważne jest używanie nowoczesnych urządzeń pomiarowych.
Jakie urządzenie pomiarowe jest obecnie używane podczas kontroli systemów grzewczych?
Obecnie najbardziej popularnym i niezwykle skutecznym urządzeniem służącym do pomiarów stężenia niebezpiecznych substancji lotnych wydzielanych z przewodów kominowych jest nowoczesny analizator spalin.
To niewielkie urządzenie pozwala na szybką i bardzo precyzyjną analizę składu dymu wydobywającego się z przewodów kominowych. Dokładne określenie zawartości i stężenia poszczególnych składników dymu, a przede wszystkim lotnej sadzy ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa.
Dokładne pomiary za pomocą analizatora mogą określać miejsca, gdzie do ogrzewania używane są niedopuszczalne materiały, które zatruwają środowisko naturalne.
Jak zbudowany jest analizator spalin?
Niewielkie, ale bardzo skuteczne urządzenie składa się z dwóch zasadniczych części. A jest to elektroniczny panel z wyświetlaczem, gdzie można odczytać dane o składzie i stężeniu lotnych substancji.
Drugą częścią jest sonda, którą wprowadza się do przewodu kominowego. Ta końcówka połączona z głównym urządzeniem za pomocą czujnika pobiera próbki lotnych substancji i przekazuje do analizy przez elektroniczny panel.
Kto może posługiwać się analizatorem spalin?
Dzięki temu, że urządzenie jest niewielkich rozmiarów, a także posiada bardzo łatwe do obsługi funkcje, może być użytkowane praktycznie przez każdą osobę zainteresowaną stałą kontrolą instalacji grzewczej z kotłem na paliwa stałe.
Jednak analizatory używane są głównie przez służby kominiarskie, które przeprowadzają obowiązkowe okresowe przeglądy instalacji kominowych oraz kanałów wentylacji grawitacyjnej.
Urządzenie służy także instalatorom i serwisantom kotłów grzewczych podczas procesów kalibracji urządzeń. Ma to bardzo ważny wpływ na prawidłową pracę ogrzewania, na minimalizowanie zużycia paliw stałych, a także na bezpieczeństwo mieszkańców.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.