Każda roślinność wymaga regularnego podlewania. Jednak jak wiadomo, każdy jej typ potrzebuje innej ilości wody. Z tego powodu automatyczne systemy nawadniające posiadają kilka różnych możliwości dostosowywania intensywności nawadniania.
Systemy nawadniania trawników
Jednym z typów roślinności wymagającej nawadniania jest trawnik. Automatyczne nawadnianie trawy odbywa się zazwyczaj przy użyciu systemu zraszaczy wynurzalnych (w czasie, gdy są nieaktywne, pozostają ukryte pod ziemią). Wyróżnia się ich dwa rodzaje:
– ruchomy, zwany także turbinowym lub młoteczkowym, który w czasie pracy obraca się wokół własnej osi; zraszany obszar może mieć kształt elipsy, koła, kwadratu lub prostokąta – jest to zależne od zamontowanej dyszy;
– nieruchomy, czyli innymi słowy statyczny.
W sprzedaży można znaleźć również systemy zraszaczy niewynurzalnych, które są zamontowane na stałe ponad glebą; podobnie jak ich ukryta w ziemi wersja -mogą być ruchome lub statyczne.
Automatyczne nawadnianie trawy – zalety
Jedną z największych zalet automatycznego systemu nawadniania trawnika jest możliwość oszczędności zarówno czasu, jaki należy przeznaczyć na codzienne podlewanie, jak i pieniędzy; systemy zraszaczy obsługiwane za pomocą zaprogramowanego sterownika dozują odpowiednią ilość wody potrzebną do zachowania optymalnego poziomu wilgoci. Co więcej, dostępne są także modele wyposażone w czujniki deszczu, dzięki którym sterownik sam może zmniejszyć intensywność nawadniania, gdy sprzyjają temu warunki atmosferyczne.
Jak zamontować system nawadniania trawników?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że montaż systemu zraszaczy nie jest rzeczą prostą. Można w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się kompleksową obsługą ogrodów i terenów zielonych. Jednak jeśli właściciel ogrodu czuje się na siłach, by plan instalacji stworzyć samodzielnie – nic nie szkodzi na przeszkodzie. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest fakt, iż zraszacz ma możliwość równomiernego nawadniania jedynie do połowy swojego zasięgu. Powyżej połowy intensywność polewania jest zależna od wielu czynników – między innymi od nasilenia wiatru, który znosi krople wody. Drugą ważną rzeczą jest podłączenie systemu do ujścia wody; droga od studni lub kranu do urządzenia powinna być możliwie jak najkrótsza. Co więcej, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń umożliwiających automatyczne nawadnianie trawy po zakończeniu ich montażu; jest to niezwykle ważne dla utrzymania ich odpowiedniej żywotności.