Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa produkcyjne muszą sprostać wielu wymaganiom. Jednym z nich jest maksymalnie uproszczony proces produkcji, w którym wiele elementów jest uzależnionych od maszyn, obsługiwanych przez pracowników. Konieczność produkowania coraz szybciej, coraz taniej a jednocześnie coraz dokładniej sprawia, że w wielu firmach sięga się po nowoczesne programy do zarządzania procesem produkcji, które jednocześnie stanowią swoisty integrator dla wszelkiego rodzaju automatyki przemysłowej.
Czym jest automatyka przemysłowa
Gdyby pokusić się o dokonanie jakiegoś podziału, to automatyka przemysłowa obejmuje zarówno elementy z zakresu automatyki, elektroniki i elektryki, jak i oprogramowanie oraz rozwiązania informatyczne. Do automatyki zalicza się wszelkiego rodzaju przełączniki i urządzenia, których działanie jest ściśle powiązane z działaniem taśm produkcyjnych, urządzeń doprowadzających energię elektryczną czy wodę, ale również innych rozwiązań, które w trakcie procesu produkcji są konieczne. Mogą to być zarówno urządzenia z elektronicznymi zamkami, jak i przełączniki do silników elektrycznych, a nawet same silniki, które coraz częściej są w pełni zautomatyzowane i gotowe do użycia bezpośrednio po podłączeniu do sieci wewnętrznej w firmie. Więcej dowiesz się na stronie automatyka przemysłowa – Comauonline.pl
Także rozwiązania informatyczne
W życiu powszechnym mówi się kolejnych fazach, jak człowiek 2.0, 3.0 itp. Podobne wymagania stawiane są także przed systemami informatycznymi, które zarządzają procesem produkcji, usprawniają pracę pracowników przy taśmie, a jednocześnie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki i informatyki. Programy do zarządzania przedsiębiorstwem klasy MES to ważny element w procesie wytwórczym. To one integrują różne rodzaje komponentów i podzespołów elektronicznych, które muszą działać bezawaryjnie, aby równie bezawaryjnie działał cały system produkcji. Oprócz produkcji dzięki połączeniu automatyki przemysłowej z informatyką przemysłową można również sprawować pełną kontrolę nad każdym elementem, związanym z magazynowaniem towarów i gotowych produktów. W tym przypadku wykorzystuje się automatyczne zabezpieczenia do drzwi, chroniące przed wejściem osób nieuprawnionych, a jednocześnie we wnętrzu magazynu instaluje się specjalne czujniki elektroniczne, które przekazują na bieżąco informacje do scentralizowanego systemu. Z poziomu centrali, bez konieczności fizycznego wchodzenia do magazynu czy do fabryki można zarządzać otoczeniem produkcji, mając wpływ m.in. na wilgotność powietrza czy zadymienie.