Biuro rachunkowe- w czym może pomóc?

Andrzej
sierpień10/ 2017

Księgowość to coś, o czym musi myśleć każda firma i wszystkie oficjalne organizacje. Prowadzenie księgowości samemu jest nie tylko czasochłonne, ale i trudne. I wiedząc o tym, że konsekwencje pomyłki w księgach rachunkowych mogą być bardzo duże, większość decyduje się na zlecenie prowadzenia całej księgowości specjalistom.

Co oferują biura rachunkowe?

Niemal każde biuro rachunkowe oferuje swoje usługi zarówno w zakresie uproszczonej, jak i pełnej księgowości. Na samym początku drogi przedsiębiorcy, księgowy może także pomóc w wyborze sposobu prowadzenia księgowości. W przypadku niewielkich organizacji pożytku publicznego oraz młodych przedsiębiorstw prowadzi się uproszczoną księgowość, którą można wykonywać w różnych formach. Do wyboru przedsiębiorca ma: kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany oraz książkę przychodów i rozchodów. Ta pierwsza forma jest rzadko stosowana, więc nie zostanie ona omówiona, ale poniżej przedstawione zostaną usługi, które mogą zaoferować biura rachunkowe w Katowicach w zakresie dwóch pozostałych sposobów prowadzenia księgowości.

Ryczałt ewidencjonowany oraz księga przychodów i rozchodów

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego biuro rachunkowe będzie zajmować się głównie prowadzeniem ewidencji sprzedaży oraz sporządzaniem rejestrów zakupu towarów i sprzedaży zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług. Pomoże także sporządzić deklaracje PIT 28 oraz VAT 7. Księgowy zajmie się też rozliczeniem samego właściciela, jeśli ten będzie sobie życzył takiej pomocy.

Księga przychodów i rozchodów jest formą nieco bardziej skomplikowaną, więc księgowy również będzie miał trudniejsze zadanie. Właściciel firmy zapewne zleci wszystkie zadania wybranemu biuru rachunkowemu, bo rozdrabnianie rozliczeń z pewnością nie będzie korzystne. Wybrany księgowy zajmie się więc ewidencją przychodów i kosztów, sporządzaniem rejestrów zakupu towarów i sprzedaży zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług. Przeprowadzi też pełną ewidencję środków trwałych. Biura rachunkowe w Katowicach oferują także sporządzanie deklaracji podatkowych PIT, VAT, PCC i NIP oraz tworzenie sprawozdań dla Urzędu Statystycznego.

Księgowość Katowice

Pozostaje pytanie, jak znaleźć dobrego księgowego, jeśli samych biur rachunkowych w Katowicach jest tak wiele. Cóż. Najlepiej ufać rekomendacjom znajomych przedsiębiorców, ale na początku kariery biznesowej może to być niemożliwe. Wpisanie w wyszukiwarkę: księgowość Katowice, też może nie okazać się zupełnie skuteczne. Ważne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, czy dane biuro gwarantuje poniesienie odpowiedzialności za ewentualne pomyłki w rozliczeniach klienta. Wtedy mamy pewność, że księgowi należycie będą przykładać się do swoich zadań, a nasza firma znajdzie się w dobrych rękach.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.union.katowice.pl/