Niejeden blockchain designer może śmiało powiedzieć, że ma “pełne ręce roboty”. Dlaczego? Ponieważ zainteresowanie tą technologią jest naprawdę duże. Takie firmy, jak np. 10Clouds mogą z dumą oświadczyć, że przybywa im coraz większa rzesza klientów, którzy technologię blockchain chcą wykorzystać do rozwinięcia swoich działalności.
Blockchain w finansach
Blockchain product development jest najbardziej widoczny po takich właśnie aspektach, jak branża finansowa. To właśnie ta branża jako pierwsza poznała się na ich potencjale, zapewniając także gwałtowne zainteresowanie. Blockchain leży u od podstaw kryptowalut, których nie brakuje na rynku. To także nowe FinTech i InsuranceTech. Pierwsze odnosi się do branży finansowej, drugie – ubezpieczeniowej. Warto wspomnieć o tym, że w 2015 roku powstało specjalne konsorcjum bankowe na zasadzie działania FinTech. Skład tego konsorcjum jest niezwykle interesujący. Zaliczają się do niego takie marki, jak: ING, Credit Suisse, Goldman Sachs, JP Morgan, Citi, Bank of America, Morgan Stanley, Societe Generale, itd.
Blockchain w energetyce
Blockchain product development został doceniony także w energetyce. To właśnie dzięki blockchain, możliwe jest rozliczanie transakcji kupna – sprzedaży. Aczkolwiek, ten aspekt (obecność blockchain na rynku energetycznym) wymaga jeszcze sporego dopracowania. Wszystko przez to, że dochodzi do intensywnego rozwoju sektora energetyki rozproszonej. Szacuje się jednak, że z czasem się to zmieni. Tym bardziej, że już teraz pojawiają się pierwsze koncerny, jakie transakcje kupna-sprzedaży z małymi producentami, już rozliczają przy wykorzystaniu łańcucha bloków, który nosi wszystkie znamiona rozproszonego systemu.
Transport towarów
Są to dopiero dalekosiężne plany, ale już przeprowadzane są testy. Gdyby dane o położeniu danego transportu zostałyby umieszczone w sekcji łańcucha bloków, to jak najbardziej można by otrzymać zapis całej trasy. Nie byłoby szans nawet na coś takiego, jak modyfikacja trasy – co w czasach obecnych ma bardzo często miejsce. Nabiera to znaczenia, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że ma się do czynienia z transportem rzeczy o znacznej wartości, jak np. elektronika, kosmetyki, czy też towary luksusowe. Również warto do tego dołączyć farmaceutyki, które wykorzystywane są w różny sposób – niekoniecznie ten dobry. Jak więc widać warto uwzględnić w przyszłości to, że towary mogą być “oznakowane” przez technologię blockchain.