Ciekawe zastosowania blachy trapezowej

Andrzej
sierpień11/ 2017

O tym, że blacha trapezowa może mieć wiele zastosowań, słyszał już chyba każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie to mogą być okoliczności. Warto więc odrobinę na ten temat porozmawiać, aby uzmysłowić sobie, że to nie tylko sposób na tanie pokrycie dachu, ale także na to, aby całe nasze podwórko wyglądało nietuzinkowo.

Zacznijmy od podstaw

Blacha trapezowa w swoim głównym założeniu przeznaczona jest do pokrywania dachów i nikt tego nie neguje. Spotkać można ją na dachach garażów, budynków gospodarskich, a jeszcze kilka lat temu popularny był jej montaż na dachach kościołów, choć tutaj więcej miejsc ma już zamontowaną blachodachówkę.

Rzadziej można spotkać ją na dachach budynków mieszkalnych. Głównie dlatego, że kojarzy się na ona właśnie z zabudową gospodarską. Nie ukrywajmy, wielu z nas na wsi się wychowało, albo na wieś co roku jeździło na wakacje.

Jak się odważyć?

Wielu z nas nie używa blachy trapezowej, ponieważ boi się opinii sąsiadów albo rodziny. Trzeba z tym skończyć! Blacha trapezowa jest bardzo ciekawym materiałem, który występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu można dopasować ją do każdej elewacji, a przecież ważne jest to, aby dach współgrał z resztą budynku, prawda?

Pamiętajmy też, że blachy trapezowe występują w wielu formatach, przez co ich moduły bardzo łatwo przytwierdza się do desek za pomocą specjalnych wkrętów farmerskich. Warto przy tym zauważyć, że wygląd dachu można odświeżyć na przykład poprzez zamontowanie jednej linii poszycia w ciekawszym kolorze, bardziej wyrazistym.

Inne zastosowania

Blachę trapezową można mocować również na elewacji. Ważne jest jednak to, aby miała ona niższe profile, przez co będzie wyglądać schludniej. Kolor tutaj raczej nie gra roli, chyba że planujemy pokryć przy jej pomocy całe ściany.

Ciekawym miejscem na zastosowanie blachy trapezowej jest płot. Idealnie zastąpi ona drewniane sztychy czy połacie siatki. Dodatkowo zyskamy sporą dawkę prywatności, której prześwitujące oczka siatki, nie mogły nam w żaden sposób zapewnić.

Reasumując, blacha trapezowa ma wiele różnych zastosowań, choć szeroko nie jest w nich wykorzystana. Jeśli zależy nam na oryginalnych rozwiązaniach, które będą przy okazji funkcjonalne, powinniśmy zainteresować się właśnie nią. Daje nam ona gwarancje jakości oraz wytrzymałości, a przy okazji potrafi naprawdę ciekawie wyglądać, o ile odpowiednio dobierzemy ją do naszego budynku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal