Co polscy pracownicy powinni wiedzieć o zasiłkach rodzinnych w Norwegii

Andrzej
październik29/ 2018

Stosunkowo liczną grupą emigrantów w Norwegii stanowią Polacy. W Norwegii nie brakuje także naszych rodaków, którzy do tego kraju wyjechali tylko czasowo. Jeśli pracują w Norwegii na podstawie umowy o pracę mogą korzystać z licznych, takich samych przywilejów, jak Norwegowie. Mogą otrzymywać między innymi zasiłek na dzieci.

 

Dla kogo przeznaczony jest zasiłek na dziecko w Norwegii?

Osoby, które mają dzieci mogą liczyć w Norwegii na bardzo dużą pomoc finansową. Jedną z form takiej pomocy jest zasiłek rodzicielski, który jest wypłacany niemal natychmiast po urodzeniu się dziecka. Zasiłek rodzicielski przyznawany jest osobom, których dochód nie przekroczył 48 441,5 norweskich koron. Osoby, które chcą otrzymać zasiłek rodzic muszą spełnić jeszcze jeden warunek – w ciągu ostatnich 10 miesięcy muszą w Norwegii przepracować co najmniej 6. Składając wniosek o zasiłek rodzicielski należy do niego dołączyć: pozwolenie na pobyt w Norwegii, odcinki pensji, karę ciąży. Kolejną formą finansowej pomocy państwa norweskiego dla rodziców jest zasiłek rodzinny. Ten zasiłek na dziecko w Norwegii wypłacany jest do dnia, w którym dziecko ukończy 18. rok życia. Zasiłek rodzinny mogą otrzymać osoby, które w Norwegii pracują na umowie o pracę albo prowadzą własną działalność gospodarczą. Zasiłek rodzinny otrzymają również osoby pozostające bez pracy, ale otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych.  Zasiłek rodzinny otrzymają również osoby samotnie wychowujące dzieci; osobom samotnym przyznawany jest wyższy zasiłek rodzinny aż o 970 norweskich koron. O zasiłek rodzinny można ubiegać się do 3 lat wstecz.

 

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego należy dołączyć akt urodzenia dzieci na druku unijnym lub przetłumaczony na język norweski lub angielski. Należy dołączyć także kserokopię umowy o pracę i paski z wynagrodzeniem.

https://xann.pl/sitemap ubezpieczenie motocykla https://beesafe.pl/porady/podatek-od-kupna-samochodu-pcc/