Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Andrzej
listopad15/ 2021

Współcześnie ubezpieczenie samochodu to kwestia nie tylko naszej wygody, ale również wypełnienia obowiązków ciążących na nas jako posiadaczach pojazdów mechanicznych. W Polsce każdy posiadacz samochodu czy motocykla musi posiadać ubezpieczenie OC – polisa ta pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Czy poza OC możliwe jest zakupienie innych polis?

Jak działa ubezpieczenie samochodu OC?

Polisa ubezpieczeniowa odpowiedzialności cywilnej to dzisiaj jedno z najczęściej sprzedawanych ubezpieczeń – dostaniemy je zarówno w klasycznych placówkach biur ubezpieczeniowych, jak i zakupimy je przez Internet, oszczędzając nieco czasu. Ubezpieczenie OC pokrywa szkody i straty wyrządzone przez nas na drodze – dotyczy to zarówno naprawy innych pojazdów, jak i leczenia osób poszkodowanych (kierowców, pieszych czy rowerzystów). Polisa obowiązuje rok – po jej zakończeniu konieczne jest zakupienie nowego ubezpieczenia, najlepiej, aby zachować ciągłość. Jazda bez ważnej polisy OC wiąże się nie tylko z dużym mandatem, ale też z możliwością odebrania prawa jazdy. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w formie polisy OC? Okazuje się, że ubezpieczenie samochodu polisą OC nie ma stałej ceny – zmienne wynikają z naszego wieku, wieku i marki samochodu, ale też z posiadanych zniżek. Bezkolizyjna jazda wpływa na obniżenie składki OC.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – czy warto je mieć?

W Polsce możliwe jest dokupienie dodatkowych polis ubezpieczeniowych na nasze pojazdy mechaniczne – są to polisy AC i Assistance. W przypadku AC polisa chroni nasze mienie, zarówno w przypadku zniszczenia, jak i kradzieży czy całkowitej szkody, np. w przypadku działania żywiołów. Assistance to polisa przydająca się osobom często wyruszającym w podróż. Pozwala ona na odholowanie samochodu, wynajęcie auta zastępczego, naprawę.

 

 

 

https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/ https://beesafe.pl/porady/jak-przerejestrowac-samochod-po-smierci-wlasciciela/ zobacz wiecje