Czym są okna pasywne?

Andrzej
lipiec18/ 2017

Każdy, kto planuje budowę domu czy wymianę okien, z pewnością zetknął się  z pojęciem okien pasywnych. Mimo tego, że za zachodnią granicą okna i budynki pasywne są standardem, w Polsce dopiero zadomawiają się na rynku budowlanym. Czym charakteryzują się nowoczesne okna? Sprawdź!

Dom przyszłości

Okna pasywne są częścią systemu pasywnego, stosowanego w oszczędnych i ekologicznych domach budowanych według ściśle określonych standardów. Głównym zadaniem tego typu budynków jest zapewnienie mieszkańcom wysokiego komfortu cieplnego przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii. Zastosowane systemy pasywne (czyli między innymi okna i drzwi pasywne, specjalne docieplenia ścian, rekuperator, baterie słoneczne) pozwalają na znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania pomieszczeń, co znacząco przekłada się  na wysokość comiesięcznych opłat.

Okna przyszłości

Okna pasywne pełnią nadrzędną rolę w budynku zaprojektowanym w technologii pasywnej. To właśnie one są szczelną barierą ciepła, które nie powinno uciekać z wnętrza domu oraz dla chłodu, który nie powinien dostawać się do środka. Aby zapewnić maksymalnie wysoką izolację termiczną, okna pasywne tworzy nie jedna a trzy szyby. Gwarancję termoizolacyjności potwierdza tak zwany parametr Uw, czyli współczynnik określający ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2. Jeśli Uw okna jest niższe niż 0,8 W/m²K, mamy do czynienia z produktem pasywnym.

Zanim zdecydujesz się na zakup okien pasywnych, sprawdź dokładnie, czy wybrany produkt posiada atesty i certyfikaty, które potwierdzą zapewnienia sprzedawców o pasywności produktu. Okna Internorm dostępne w Katowicach to najbardziej renomowany europejski producent okien wykonanych według innowacyjnych standardów potwierdzonych profesjonalnymi dokumentami.

 

 

 

https://rocela.pl https://codilab.pl https://tewaubezpieczenia.pl