Dlaczego suszymy warzywa?

Andrzej
marzec17/ 2018

Oprócz gotowania, pieczenia czy też duszenia produktów spożywczych (np. mięsa, owoców, warzyw) występuje też suszenie. W wyniku tego procesu przedłuża się trwałość i umożliwia znacznie dłuższe przechowywanie – czasem nawet do kilku miesięcy czy lat. Suszone warzywa i inne produkty nie tracą swoich korzystnych właściwości.

Właściwe przygotowanie

W domowych warunkach suszone warzywa powstają np. po umieszczeniu odpowiednio oczyszczonego i przekrojonego produktu w specjalnej suszarce, gdzie następnie poddawany jest obróbce termicznej bez odcinania dopływu powietrza. Można też suszyć w piekarniku bądź wieszając na świeżym powietrzu porcjowane warzywa i pilnując, czy wszystko zachodzi prawidłowo.

Do stworzenia domowych suszonych warzyw nie potrzeba wiele, ale produkcja przemysłowa uwzględnia jeszcze dodatkową konserwację, żeby produkt mógł być dłużej przechowywany bez strat wizualnych i smakowych.

Do czego wykorzystać takie warzywa?

Głównym założeniem suszenia jako takiego jest przedłużenie czasu przydatności produktu do spożycia. W przypadku warzyw uzyskuje się możliwość jedzenia smacznych dań warzywnych poza porą roku, w której naturalnie występują, czyli np. w zimie. Zimą dostęp do świeżych produktów tego rodzaju jest utrudniony, ale mając swoje zapasy suszonych warzyw można w dowolnej chwili je ugotować i cieszyć się wspaniałym smakiem.

Na tym przykładzie widać, że działa to podobnie do zamrażania, jednak mrożone produkty są dobre tylko do czasu ich rozmrożenia. Suszone warzywa nie boją się wyjmowania z pojemnika, w którym się znajdują, nie będą też psuć się tak łatwo jak mrożone czy świeże.

W jaki sposób zachować smak i zapach warzyw przez długi czas?

Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie suszenie. Trzeba jednak wiedzieć, że dużą rolę odgrywają tu działania, jakie wykona się przed rozpoczęciem suszenia. Czasami trzeba dość sporo odkroić, żeby umożliwić właściwe wysuszenie się pozostałych części warzywa. Innym razem niezbędne jest dokładne umycie (a właściwie zawsze jest to niezbędne) i pokrojenie warzyw na małe kawałeczki.

Suszyć powinno się bez dłuższych przerw i w temperaturze tak dopasowanej, by przez cały czas wywierała odpowiedni wpływ na suszony produkt, a jednocześnie nie stawała się przyczyną jego zwęglania się (możliwe do uzyskania w piekarniku lub na tzw. rafkach).

Artykuł powstał we współpracy ze Spółką suszarniczą Ogrodnik S.A.