Wielu pacjentów cierpiących m.in. na nadciśnienie tętnicze, zawroty głowy czy choroby sercowe otrzymuje od lekarza wskazanie do wykonania dobowego pomiaru ciśnienia krwi. Badanie holterem – choć niekiedy wzbudza niepokój – ma mnóstwo zalet. Dlaczego warto przeprowadzić tego typu pomiar?
Monitorowanie zdrowia
Główny powód wykonania pomiaru holterem to możliwość dokładnego zbadania ciśnienia krwi. Urządzenie pozwala na dobowe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, przez co łatwiej jest dokonać później trafnych ocen i analiz. Na badanie kierowane są osoby, które mają już zdiagnozowaną przypadłość układu sercowo-naczyniowego, bądź pacjenci, u których istnieje ryzyko występowania problemu.
Trzeba zaznaczyć, że wedle statystyk coraz więcej ludzi, w tym także młodych, boryka się z różnorodnymi symptomami wskazującymi na nieprawidłowości krążeniowe. Dzięki holterowi można kontrolować zdrowie pacjenta z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, stanami zawałowymi, arytmią serca czy powtarzającymi się epizodami omdleń.
Wiarygodność wyniku
Wielu specjalistów poleca holter ciśnieniowy, uważając taki sposób badania za najdokładniejszy. Przede wszystkim chodzi tu o czas trwania pomiaru – wynosi on minimum 24 godziny. Przypomnijmy, że tradycyjne badanie ciśnienia lub EKG to zaledwie kilka minut. Druga kwestia to warunki przeprowadzania pomiaru. Badanie w gabinecie często daje przekłamane wyniki – wystarczy, że pacjent jest podczas wizyty zmęczony czy zestresowany.
Nie bez powodu mówi się zresztą o tzw. syndromie białego fartucha, czyli nagłym wzroście ciśnienia w gabinecie lekarskim. Nawet pomimo miłego przebiegu wizyty u niemal wszystkich pacjentów stwierdza się reakcję stresową i w efekcie wyższe wyniki. Holter ciśnieniowy to idealne rozwiązanie – pomiar odbywa się poza gabinetem.
Komfort pacjenta
Ogromną zaletą badania holterem ciśnieniowym jest wygoda i pełen komfort chorego. Pomiar może odbywać się w optymalnych dla niego warunkach, czyli np. w domu, podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności.
Urządzenie w żaden sposób nie przeszkadza w funkcjonowaniu. Pacjent nie musi odcinać się od swoich spraw – może zajmować się obowiązkami, przyjemnościami i niemal wszystkim tym, co robi na co dzień. Badanie przebiega nieinwazyjnie, bezstresowo i bezboleśnie, dając bardzo dokładne wyniki.