Ilość spraw rozwodowych w polskich sądach jest olbrzymia – szacuje się, że co trzecie małżeństwo rozpada się. Powodów jest wiele – pary zazwyczaj mówią o różnicach nie do pogodzenia, ale w wielu przypadkach chodzi również o niewierność współmałżonka czy po prostu wypalenie związku. Jak poradzić sobie w przypadku rozwodu? Czy zatrudnianie adwokata jest konieczne?
Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie
Współcześnie wiele spraw rozwodowych da się zakończyć bez obecności reprezentującego nas adwokata. Zazwyczaj ma to miejsce podczas spraw bez orzekania o winie czy też spraw, gdzie małżonkowie nie doczekali się potomstwa oraz nie zgromadzili wspólnego majątku. Jest to także możliwe w sytuacjach, kiedy przed zawarciem małżeńskim para podpisała intercyzę, czyli rozdzielność majątkową. W takich sytuacjach sąd może od razu orzec o rozpadzie małżeństwa lub tez określić czas, w którym możliwe jest ratowanie związku. Po tym okresie wyznaczana jest kolejna rozprawa.
Skomplikowane sprawy rozwodowe
Zdecydowanie najwięcej rozwodów ciągnie za sobą liczne konsekwencje, takie jak podział majątku, ale również przyznanie opieki nad małoletnimi dziećmi, ustalenie alimentów, dni widzenia z drugim rodzicem. Pomoc adwokata może okazać się niezbędna – mówią pracownicy kancelarii adwokat-katowice.info.pl.
Podczas pierwszego spotkania z adwokatem musimy mu dokładnie opisać naszą sytuację i oczekiwania względem zbliżającej się rozprawy rozwodowej. Zadaniem adwokata jest bezstronna i neutralna ocena naszej sytuacji i wskazanie możliwych rozwiązań. Decydując się na zatrudnienie adwokata możemy liczyć na to, że będzie on nas reprezentował w sądzie, składał w naszym imieniu odpowiednie pisma, jak również będzie dbał o nasze dobre imię. Adwokat powinien nas również odwieźć od podejmowania kroków, które mogłyby zmienić nasza sytuację na gorsze.