Jak skonstruowana jest narta?

Andrzej
listopad07/ 2017

Sposób w jaki konstruowane są narty może się bardzo różnić, chociaż podstawowe elementy zazwyczaj pozostają takie same. Producenci używają nieco innych materiałów i metod, aby narty były budowane zgodnie z podstawowymi zasadami. Oferujący nowoczesne narty Kraków dysponuje wieloma doskonale wyposażonymi sklepami dla profesjonalistów.

Rdzeń narty

Podstawowa konstrukcja narty ma w środku laminowany rdzeń drewniany. Rdzeń drewna jest otoczony warstwami kompozytowymi powyżej i poniżej, a także ścianami bocznymi. Do tego wierzchnia warstwa jest przymocowana do góry, a krawędzie i podstawa są przymocowane do dna. Materiały i kształty stosowane dla każdej z tych warstw i komponentów mogą się bardzo od siebie różnić. Rdzeń stanowi centralną strukturę narty, która decyduje o wielu jej cechach. Większość rdzeni nart wykonanych jest z laminowanych pasków z twardego drewna, takich jak buk, brzoza, jesion, jodła, klon, świerk, topola lub bambus, zazwyczaj z laminowanymi razem pasami różnych gatunków drewna. Drewno jest używane dlatego, że zapewnia dobre tłumieniem drgań, zachowuje swój kształt i ma dość niski rezonans.

Materiały dodatkowe

Wiele innych materiałów jest często dodawanych lub używanych zamiast drewna do rdzenia, w tym np. węgiel – lekki, żywy, mocny i bardzo dobrze ściskany, ale bardzo drogi, włókno szklane – stosunkowo mocne, lekkie i niedrogie, tytan – bardzo lekki i mocny, o dobrych właściwościach tłumiących, ale kosztowny oraz specjalna pianka – jeśli w rdzeniu stosuje się duże ilości pianki, często wykonuje się ją za pomocą kompozytowego pudełka skrętnego, aby uzyskać więcej
wytrzymałości i elastyczności narty. W dziedzinie takiej, jak narty Kraków jest w stanie zaoferować wiele specjalistycznych sklepów sportowych, w których nabyć można najlepsze modele w atrakcyjnych cenach.

Konstrukcja rdzenia narty

Stosując paski z różnych gatunków drewna w laminacie, producenci mogą wykorzystywać właściwości kilku rodzajów drewna w swoich rdzeniach i mogą dokładniej kształtować cechy narty. Laminowane paski drewna są sklejane, a następnie precyzyjnie wycinane za pomocą maszyny CNC. Oferujący wysokiej klasy narty Kraków to miasto, w którym nabyć można najlepsze modele dostępne obecnie na rynku. Niektóre rdzenie narciarskie mają również grzbiety i kształty włączone do ich wierzchołków, które często można zobaczyć w kształcie warstwy wierzchniej. Używanie tych grzbietów i kształtów to inny sposób w jaki różne cechy giętkości, sztywności lub ciężaru mogą być nadane nartom.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z agasport.com.pl/.

https://filaria.org/certyfikacja-iso-9001/ https://ijcai-19.org/klasyczne-drzwi-jakie-wybrac/ https://smarter-links.com/jak-pokonac-strach-przed-konmi/