Laboratorium medyczne – wybór dla Twojego zdrowia

Andrzej
luty05/ 2018

Często po konsultacji z lekarzem okazuje się, że należy zrobić dodatkowe badania. Czasami, dla własnego zdrowia, ludzie pragną również przebadać się na własną rękę. W takich momentach powstaje pytanie: jakie laboratorium medyczne wybrać?

Laboratorium medyczne – profesjonalizm na każdym kroku

Przede wszystkim, każde dobre laboratorium medyczne powinno znajdować się na liście utworzonej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych. W spisie tym znajdują się wszystkie placówki, które wykonują badania w sposób poprawny, a przede wszystkim wyniki są rzetelne. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium medycznego jest wykwalifikowany personel. Każdy diagnosta, który ma prawo do wykonywania swojego zawodu posiada specjalny numer, który jest przypisany do niego personalnie. Tak samo lekarz, jak i diagnosta laboratoryjny, odpowiada za zdrowie pacjentów i ich ewentualne przyszłe leczenie.

Laboratoria dopasowane według potrzeb

Podczas wyboru laboratorium medycznego należy się również kierować zakresem badań, które są wykonywane w danej placówce. Nie każde laboratorium medyczne zajmuje się wszelkiego rodzaju badaniami – istnieją również te bardziej wyspecjalizowane. Nie wpływa to najczęściej na dokładność wyników badań, które są wykonywane w danym miejscu. Zależy to głównie od liczby personelu oraz rodzajów specjalistycznego sprzętu. Przez to laboratoria, które są bardziej ukierunkowane czasami oferują różnego rodzaju bardziej udoskonalone badania w obranej przez siebie dziedzinie. Jednak często laboratoria oferują diagnostykę w bardzo szerokim, a jednocześnie bardzo szczegółowym zakresie, a już na pewno wystarczającym na potrzeby badań lekarskich, a nie szpitalnych. Przy wyborze placówki laboratoryjnej, ważne jest również praktyczne podejście i komunikacja na linii laboratorium – pacjent. Coraz częściej istnieje możliwość odbioru wyników online i archiwizacja ich na specjalnie utworzonym koncie pacjenta. Niektóre laboratoria oprócz samej diagnostyki oferują również możliwość skomentowania wyników przez lekarza i diagnostyka – specjalistów w danej dziedzinie.

Wybór laboratorium, w którym wykonuje się badania, jest tak samo ważny jak wybór lekarza specjalisty czy szpitala. To od dobrego wyboru laboratorium medycznego będzie czasami zależeć dokładność diagnozy czy szybkość uzyskania wyników. Dlatego warto przed podjęciem decyzji, który ośrodek wybrać, sprecyzować oczekiwania, rozważyć wszystkie wady i zalety i wybrać jak najlepszą dla siebie placówkę.

Więcej dowiesz się na stronie synevo.pl.