Modelowanie ciała własną tkanką tłuszczową – czym jest lipotransfer?

Andrzej
kwiecień18/ 2023

Tłuszcz uznawany jest przez wiele osób za wroga numer jeden w dążeniu do zgrabnej sylwetki. Nowoczesna medycyna estetyczna wykorzystuje go umiejętnie do perfekcyjnego rzeźbienia ciała. Zabieg liposukcji pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z jednych obszarów, a lipotransfer umożliwia jego przeniesienie w miejsca, które wymagają wypełnienia.  

Czym jest lipotransfer?

Lipotransfer, nazywany też lipofillingiem lub przeszczepem tkanki tłuszczowej, to innowacyjny zabieg z użyciem tzw. materiału autologicznego. Tkanka tłuszczowa pobierana jest od pacjenta, a następnie wstrzykiwana w wybrane obszary. Materiał ten charakteryzuje się właściwościami regeneracyjnymi i ma niski potencjał uczulający – rzadko zdarza się, by organizm odrzucił własne tkanki. Autologiczny tłuszcz służy do wypełniania ubytków tkankowych. Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi jest to bardzo skuteczna metoda modelowania ciała i twarzy. Utrzymuje się w skórze przez wiele miesięcy, a nawet lat – dużo dłużej niż „syntetyczne” wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy. Przeszczepiona tkanka tłuszczowa podlega takim samym procesom, jak pozostały tłuszcz w organizmie. Oznacza to, że jej ilość może się zmniejszyć pod wpływem odchudzania lub zwiększyć na skutek przybierania na wadze.

Na czym polega przeszczep tkanki tłuszczowej?

Lipotransfer jest dwuetapowym zabiegiem modelowania sylwetki. Wykonywany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pierwszy etap to pozyskanie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej, którą pobiera się metodą liposukcji ultradźwiękowej lub laserowej. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcia w skórze i wprowadza bezpośrednio do tkanki podskórnej sondę emitującą fale rozbijające komórki tłuszczowe. Tłuszcz przybiera formę płynnej emulsji, która jest następnie odsysana przy pomocy specjalnej pompy. Pobrany materiał jest od razu przygotowywany do kolejnego etapu.

Druga część zabiegu trwa krócej i jest mniej skomplikowana. Odwirowany i oczyszczony tłuszcz wprowadzany jest przy pomocy cienkiej igły w miejsca wymagające wypełnienia. Lekarz aplikuje odpowiednią ilość naturalnego wypełniacza, a następnie wykonuje delikatny masaż modelujący, aby równomiernie rozprowadzić tkankę tłuszczową. Przeszczepiony tłuszcz ulega częściowej absorpcji przez organizm, ale około 50-80% pozostaje w miejscu iniekcji, utrzymując efekt wypełnienia nawet przez kilka lat.

Ze względu na konieczność wykonania liposukcji przeszczep tkanki tłuszczowej wymaga około dwutygodniowej rekonwalescencji. Miejsce, z którego pobrano tłuszcz musi być zabezpieczone ubrankiem uciskowym. Obrzęk i tkliwość ciała w tym miejscu może utrzymywać się przez kilka dni. Natomiast miejsce, do którego wstrzyknięto tkankę tłuszczową, goi się szybciej i nie wymaga specjalnego traktowania oprócz podstawowych zaleceń, takich jak unikanie pocierania i stosowanie łagodnej pielęgnacji.

Modelowanie ciała tłuszczem – które obszary można powiększyć?

Przeszczep tkanki tłuszczowej to zabieg o wszechstronnym działaniu. Przy jego pomocy można wymodelować i odmłodzić takie obszary ciała, jak:

  • twarz – własna tkanka tłuszczowa służy do wypełniania zmarszczek i poprawy napięcia skóry twarzy, a także do delikatnego powiększenia ust;
  • dłonie – wstrzyknięcie niewielkiej ilości tłuszczu w skórę dłoni skutkuje wyraźnym ujędrnieniem i odmłodzeniem tego delikatnego obszaru;
  • piersi – większe ilości tkanki tłuszczowej, np. po liposukcji brzucha mogą posłużyć do modelowania biustu; efekty nie będą tak spektakularne, jak po zastosowaniu implantów, ale naturalne w wyglądzie i dotyku;
  • pośladki – autologiczny tłuszcz pozwala na ich ujędrnienie, delikatne podniesienie i wyraźne podkreślenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.

 

https://banbanbook.com zobacz wiecej https://beesafe.pl/porady/progi-zwalniajace/