Nowoczesne okna – na co zwrócić uwagę?

Andrzej
listopad02/ 2022

Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku mieszkalnego. Ich rola nie ogranicza się do doświetlenia pomieszczeń. Wysokiej jakości okna mają za zadanie zminimalizować straty ciepła, chronić przed włamaniami oraz stanowić szczelną barierę dla uciążliwych dźwięków z zewnątrz. Ponadto, wielkość, typ okien i rodzaj ram mają ogromny wpływ na estetykę pomieszczeń i fasady budynków. Na jakie parametry powinna zwrócić uwagę każda osoba planująca wymianę okien w swoim domu? Sprawdź!

Okna dwu- czy trzyszybowe?

Ogromny wpływ na szczelność okiem na pakiet szybowy. Jeszcze do niedawna standardem były okna z dwiema szybami. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się modele z trzema warstwami szkła, między którymi znajduje się gaz szlachetny. Innowacyjne, kilkuwarstwowe przeszklenia wykazują znacznie lepsze parametry niż starsze modele dwuszybowe. Najlepsze modele spełniają rygorystyczne normy budownictwa pasywnego.  Okna z trzema szybami i solidnymi, poprawnie zamontowanymi ramami osiągają bardzo niski współczynnik Uw, nierzadko poniżej  0,8 W/m2K.

Faktem jest, że kupno nowoczesnych modeli jest niemałym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że inwestycja szybko się zwróci w formie niskich rachunków za ogrzewanie.

Ochrona przed hałasem

Mieszkasz przy ruchliwej ulicy? A może w pobliżu Twojej posesji przebiegają tory kolejowe? W takim razie zwróć szczególną uwagę na parametr Rw, czyli izolację akustyczną. Jeśli nie chcesz, żeby uciążliwe dźwięki zakłócały sen albo utrudniały normalne funkcjonowanie, wybierz okna o izolacyjności akustycznej na poziomie około 40 dB. Na stronie okna.waw.pl znajdziesz więcej praktycznych porad.

 

 

https://naszamlawa.pl/wiadomosci/na-co-uwazac-kupujac-ubezpieczenie-domu/ https://nety.pl/partnerskie/zakup-ubezpieczenia-autocasco-co-warto-wiedziec/ https://fluorognost.com