Ortezy sposobem na opadającą stopę

Andrzej
styczeń07/ 2018

Wśród licznych urazów, jakie mogą dotknąć stopę, jest uszkodzenie nerwów, które prowadzi do niewładności stopy. Dolegliwość taka jest zwana opadającą stopą. Polega ona na tym, że chory nie jest w stanie unieść przedniej części stopy i palce zwisają bezwładnie. Taka dolegliwość bardzo utrudnia chodzenie, a szczególnie daje się we znaki podczas pokonywania schodów.

Opadającą stopę można leczyć na różne sposoby, w tym szczególnie poprzez rehabilitację. Stosuje się także leczenie farmakologiczne, a sporadycznie również operacje chirurgiczne. W sytuacjach przed rozpoczęciem leczenia oraz w przypadkach, gdy całkowite przywrócenie sprawności stopie nie jest możliwe, stosuje się ortezy na opadającą stopę. Są to urządzenia, które niwelują niewładność i sprawiają, że można wykonywać naturalne ruchy nogą. W sklepach medycznych jest obecnie duży wybór takich ortez, a wśród nich wiele jest bardzo nowoczesnych urządzeń, które niwelują dolegliwość niemal całkowicie.

Ortezy na opadającą stopę i ich rodzaje

Sklepy medyczne oferują duży asortyment ortez, które różnią się budową, materiałem, z jakiego są wykonane oraz oczywiście ceną. Najbardziej zaawansowane są ortezy wykonane z włókien węglowych. Są one nie tylko lekkie i jednocześnie wytrzymałe, ale też niezwykle funkcjonalne. Pozwalają na niemal pełny zakres ruchów stopą nawet przy najbardziej zaawansowanej dolegliwości. Ponadto, węglowe ortezy na opadającą stopę są bardzo dyskretne i nie ograniczają innych ruchów nogą, a przy tym nie uniemożliwiają noszenie dowolnego obuwia czy bardziej obcisłej odzieży. Inne bardzo funkcjonalne ortezy to ortezy dynamiczne. Spotyka się także rodzaje ortez zwane podciągami.

Noszenie ortez na opadającą stopę pozwala na w miarę naturalne chodzenie bez potrzeby wykonywania nienaturalnych ruchów, jakie są charakterystyczne dla osób cierpiących na tę dolegliwość. Chorzy albo podnoszą wyżej nogę, aby uniknąć obcierania stopą o podłoże, albo wykonują zamaszysty ruch nogą, aby przenieść stopę do przodu. Orteza nie tylko pozwala na normalne chodzenie, ale może też ochronić przed kontuzją.

Kiedy trzeba nosić ortezę na opadającą stopę?

Opadająca stopa to dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Jej bezpośrednią przyczyną jest uraz nerwu strzałkowego, który odpowiada za prawidłową pracę stopy. Uszkodzenie to może być następstwem różnych chorób lub urazu mechanicznego. Orteza pomaga w chodzeniu w trakcie leczenia czy rehabilitacji, ale zdarza się też tak, że trzeba ją nosić całe życie, gdy nie jest możliwe całkowite odzyskanie sprawności.