Oświetlenie maszynowe LED i stawiane przed nim wymagania

Andrzej
maj20/ 2021

Każda maszyna produkcyjna musi być odpowiednio oświetlona. Co więcej – instalacja ta musi spełniać określone warunki. Dlatego system oświetlenia maszynowego LED zwykle składa się z szeregu źródeł światła o określonych właściwościach. To dzięki nim praca na maszynowym stanowisku pracy jest bezpieczna i… w ogóle możliwa!

Jaki powinien być LED?

Oświetlenie maszynowe LED powinno spełniać szereg warunków, dzięki którym jak najlepiej spełni ono swą rolę. Jednym z najważniejszych kryteriów jest tu oczywiście temperatura światła, która powinna być (w miarę) wysoka. Oczywiście wartość „K” nie może być też nadmiernie wysoka, gdyż powyżej 7000 – 8000 przyjmuje ona postać światła niebieskiego.

Ile zatem powinna wynosić idealna temperatura oświetlenia maszynowego LED? Szacuje się, że wartość ta powinna wahać się w okolicy 5000 – 6000 K, dzięki czemu emitowane światło jest w miarę białe. Oznacza to, że jest ono idealne dla precyzyjnych prac, które przecież trzeba wykonywać we wnętrzu maszyn lub w ich bliskim sąsiedztwie.

Brak wody = bezpieczeństwo

Jeśli oświetlenie maszynowe LED ma działać bezpiecznie, to musi ono być całkowicie odporne na warunki, jakie panują we wnętrzu wybranej maszyny. Często zdarza się, że w grę wchodzi tu działanie różnych cieczy (niekoniecznie wody), ale też czynników mechanicznych. Czymś takim mogą być np. wióry, które pojawiają się w trakcie chociażby obróbki skrawaniem.

Zdecydowana większość systemów oświetleniowych doskonale sprawdza się w tej roli. Zresztą w wielu przypadkach moduły LED są same w sobie niezwykle szczelne, dzięki czemu lampa jest odporna nie tylko na działanie wiórów o dużej średnicy, ale też na bezpośrednie oddziaływanie znacznie mniejszych zanieczyszczeń, takich jak np. wszechobecne pyły.

Optymalne napięcie

Profesjonalnie zaprojektowane i wykonane oświetlenie maszynowe LED musi być przede wszystkim niezawodne. Dlatego zaleca się, by zaimplementowane w nim źródło światła, było zasilane nieco niższym napięciem. Dzięki temu zmniejszy się ilość energii docierającej do źródła światła, a co za tym idzie – ryzyko jego zniszczenia zostanie znacznie ograniczone.

Podsumowując, skuteczność LED-owego oświetlenia maszynowego zależy od wielu czynników. Niemniej jednym z najważniejszych pozostaje oczywiście bezpieczeństwo i komfort pracy osób zatrudnionych przy danej maszynie. Jeśli przedsiębiorca o to zadba, to będzie to bardzo dobry kierunek rozwoju.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://sensor24h.pl/oswietlenie-maszynowe-led/.

https://alp-link.com https://musicinfium.com Meble Balkonowe