Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu
Andrzej
wrzesień12/ 2017

Zapewnienie właściwego oświetlenia w pokoju dziennym to rzecz, na którą w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę przymierzając się do zmiany wystroju bądź aranżacji naszego salonu. Ilość punktów oświetlenia, odpowiednia barwa światła czy też w końcu kształt samych lamp i żyrandoli – to wszystko potrafi dodać charakteru każdemu wnętrzu. Nieumiejętnie rozplanowane oświetlenie może jednak zniszczyć całą pracę, którą włożymy w dobór pozostałych elementów.

Klasyczne oświetlenie salonu

Ostatnimi czasy do łask zdaje się powracać klasyczny wystrój wnętrza – taka aranżacja jest ponadczasowa i doskonale sprawdzi się zarówno teraz jak i za pięć czy dziesięć lat. Jeżeli nie do końca odpowiadają nam współczesne trendy, nie chcemy nowoczesnego salonu, urządzonego np. w stylu loftowym czy industrialnym, jeżeli nie czujemy się także na siłach by próbować stworzyć aranżację eklektyczną, klasyka może być doskonałym rozwiązaniem. Bezpiecznym i zawsze aktualnym. Proste ale estetyczne meble, niewybijającą się paletę barw i, w miarę możliwości, kominek, doskonale uzupełniać będą klasyczne żyrandole, wzorowane na wykonaniach secesyjnych bądź z czasów Księstwa Warszawskiego.

Lampy i żyrandole do salonu

Przystępując do rozplanowania oświetlenia, musimy pamiętać, że salon, czyli pokój dzienny, zazwyczaj jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu. To tutaj przeważnie przyjmujemy gości, to tutaj zażywamy relaksu i uspokajamy się po męczącym dniu. Jakkolwiek, nieco żartobliwie, utarło się przekonanie, że w kulturach słowiańskich pokój gościnny jest dla znajomych, prawdziwych przyjaciół zaś podejmuje się w kuchni, nie do końca jest to prawdą. Jeżeli jednak zgadzamy się z tym stwierdzeniem, rozwiązaniem zawsze może być salon połączony z kuchnią i oddzielony od niej np. barkiem lub wyspą. W takim przypadku konieczna będzie dodatkowa lampa zamontowana nad stołem – generalnie rzecz biorąc klasyczne oświetlenie salonu to nie tylko centralnie zamontowany żyrandol ale także choćby lampy stojące oraz wszystkie inne źródła światła.

Wybór źródła oświetlenia

Klasyczne żyrandole występują na naszym rynku wielu wariantach i odmianach. Jakkolwiek wszystkie oscylują wokół jednego stylu i dedykowane są do konkretnego typu wnętrza, także i wśród nich możemy spodziewać się szerokiego wyboru, który pozwoli wybrać rozwiązanie doskonale pasujące do naszych potrzeb. Powinniśmy jednak pamiętać, że oświetlenie pokoju dziennego to nie tylko żyrandole do salonu ale także i same żarówki – wybór odpowiedniej barwy światła nie pozostanie bez wpływu na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.