Prefabrykaty – pomysł na dom

Andrzej
sierpień11/ 2018

Czy możliwe jest postawienie stumetrowego domu jednorodzinnego w zaledwie kilka dni? Współczesne techniki budowlane, w szczególności możliwość przygotowania prefabrykatów, pokazują, że nie jest to wcale takie trudne i kosztowne. Co warto wiedzieć o tej technologii budowy domów? Jakie ma zalety?

Rozważania na temat domów z prefabrykatów należy zacząć od tego, co interesuje każdą osobę decydującą się na budowę własnego domu – od kosztów oraz czasu realizacji. O ile koszty są tutaj ciężkie do jednoznacznego oszacowania i wskazania precyzyjnej kwoty ze względu na różnorodność projektów, rozbieżność cen pomiędzy poszczególnymi firmami czy nawet jakość wykończenia wewnętrznego, o tyle ogólnie wskazać można, że dom z prefabrykatów jest nawet o kilkadziesiąt procent tańszy od powierzchniowego odpowiednika budowanego w tradycyjnej technologii. Wynika to przede wszystkim z pewnej seryjności produkcji pozwalającej obniżyć koszty prac, jak również innych kosztów materiałów używanych przy domach z prefabrykatów. Beton spotyka się tutaj niemal wyłącznie przy fundamentach.

Czas realizacji domu z prefabrykatów

Same prace na miejscu budowy polegające na złożeniu gotowych „klocków” przyjeżdżających na plac budowy z fabryki, można z powodzeniem zamknąć w kilka dni. Należy mieć jednak na uwadze, że niemal całe przygotowanie budynku przeprowadzane jest w fabryce i to zajmuje już przynajmniej kilka tygodni. Co prawda w przypadku najpopularniejszych projektów wiele firm zajmujących się produkcją prefabrykatów dysponuje już gotowymi prefabrykatami, to jednak w przypadku jakichkolwiek zmian projektowych, a to dodania kolejnego okna czy przesunięcia ścian i wymiarów poszczególnych pomieszczeń, zachodzi konieczność produkcji prefabrykatów pod konkretnego klienta i jego zlecenie.

Czy wszędzie można postawić taki dom?

Wbrew pozorom dom z prefabrykatów możemy postawić niemal wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest tutaj prawo budowlane i przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, które mogą nakładać konkretne obowiązki co do wyglądu budynku (np. koloru elewacji, jego powierzchni, ilośći kondygnacji, etc.)

Podsumowując, dom z prefabrykatów może być znacznie tańszy w budowie niż dom postawiony przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii budowlanej. Do największych zalet oprócz czasu realizacji i ceny zaliczyć należy znacznie lepszą jakość wykonania tego typu budynku ze względu na jego produkcje w fabryce, a tym samym dostęp do precyzyjniejszych maszyn i urządzeń gwarantujących powtarzalność w przygotowaniu poszczególnych elementów. Jest to często jakość nieosiągalna w przypadku budowy z cegły czy bloczków betonowych, gdzie najważniejsze jest oko majstra i jego wprawna ręka.