Problem nietrzymania moczu – jakie zabiegi mogą pomóc?

Andrzej
kwiecień19/ 2023

Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która objawia się mimowolnym popuszczaniem pewnych ilości moczu. Przypadłość ta wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Z nietrzymaniem moczu nie należy się ukrywać, ale walczyć. Istnieją bowiem skuteczne i mało inwazyjne metody, które są w stanie przywrócić komfort na wiele lat. Dowiedz się więcej na temat laserowego leczenia nietrzymania moczu.

Przyczyny problemów z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku, chociaż najczęściej dotyczy osób starszych. Około 25-45% kobiet zmaga się z mimowolnym popuszczaniem moczu. Zazwyczaj mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, którego objawy nasilają się podczas wysiłku i wykonywania pewnych czynności, np. dźwigania, skakania, kaszlu czy kichania.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu to:

  • uszkodzenie mięśni dna miednicy, np. podczas ciąży lub porodu,
  • otyłość,
  • zmiany hormonalne, zachodzące, np. podczas menopauzy,
  • częste zaparcia,
  • choroby układu moczowego,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby układu nerwowego,
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej,
  • zmiany położenia macicy.

Jak mogą pomóc zabiegi ginekologii estetycznej?

Nietrzymanie moczu wymaga konsultacji z lekarzem – rodzinnym, ginekologiem lub urologiem. W pierwszej kolejności specjalista musi znaleźć przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie, dostosowane indywidualnie do przypadku. W leczeniu nietrzymania moczu stosuje się farmakoterapię, rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne. Pomocne mogą okazać się również procedury z zakresu ginekologii estetycznej – podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto skorzystać z tego rodzaju zabiegów, ponieważ w wielu przypadkach są one wystarczające, aby zniwelować objawy nietrzymania moczu i uniknąć interwencji chirurgicznej. Zabiegi medycyny estetycznej opierają się głównie na laseroterapii. W łagodzeniu objawów pomaga również radiofrekwencja, a także wypełnianie odpowiednich okolic kwasem hialuronowym.

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?

Zabieg laserowy na nietrzymanie moczu nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne, żeby dostarczyć lekarzowi aktualne wyniki cytologii. Działanie zabiegu opiera się na laserowym obkurczaniu pochwy. Lekarz wprowadza głowicę lasera zabezpieczoną prezerwatywą do pochwy pacjentki i rozpoczyna frakcjonowanie, które odbywa się ruchem kołowym. Naświetlane jest ujście szyjki macicy oraz cała pochwa aż do jej ujścia. Precyzyjne, regularne frakcjonowanie pozwala na równomierne obkurczenie i zregenerowanie struktury tkankowej.

Energia lasera dostarczana jest do tkanki w postaci punktowych bodźców termicznych, które tworzą w tkance kontrolowane mikrouszkodzenia. W ten sposób laser stymuluje przebudowę włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne za sprężystość ścian pochwy. Jednocześnie oddziałuje na obszar ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki oraz przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie.

Zainicjowane podczas laserowego leczenia nietrzymania moczu procesy pogłębiają się wraz z upływem czasu. Poprawa kondycji miejsc intymnych następuj w ciągu kilku tygodni. Terapię wykonuje się w serii 3 zabiegów z zachowaniem 4-tygodniowych odstępów. Efektów można spodziewać się w ciągu 7-28 dni po zakończeniu leczenia.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/

 

https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/ zobacz wiecej https://beesafe.pl/porady/carpooling/