Robotyzacja spawania

Andrzej
luty08/ 2018

Robotyzacja procesów przemysłowych staje się dzisiaj bardzo powszechna. Nowoczesne technologie umożliwiają usprawnienie działania fabryk przemysłowych. Jedna z czynności, która została usprawniona przez wykorzystanie robota jest spawanie. Jakie są korzyści wykorzystywania robota spawalniczego? Czy dobrze zastępuje on człowieka?

Bezpieczeństwo pracownika

Na pewno dzięki robotowi spawalniczemu dochodzi do mniejszej liczby wypadków z udziałem ludzi. Spawanie bywa dosyć niebezpieczne, dlatego też, jeśli wykonywane jest ręcznie, kończy się nieraz wypadkiem. Kiedy natomiast swoją pracę wykonuje robot spawalniczy, żaden z pracowników nie znajduje się w pobliżu. Dzięki temu wszyscy są całkowicie bezpieczni.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Robot spawalniczy wykorzystywany jest w przemyśle przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Czas oszczędza się w ten sposób, że robot po prostu pracuje szybciej od człowieka. Jeśli zaś chodzi o pieniądze, bez wątpienia, zarobki firmy stają się większe, kiedy poszczególne czynności wykonywane są szybciej. Ponadto korzystanie z robota spawalniczego umożliwia redukcję etatów. Co nie oznacza wcale, że do obsługi robota spawalniczego nie są potrzebni wyszkoleni pracownicy.

Programowanie robota spawalniczego

Warto zaznaczyć, że odpowiednie zaprogramowanie robota jest bardzo ważne. Specjalista musi nastawić go tak, aby wykonywał on pracę precyzyjnie i szybko. Największy problem pojawia się wtedy, gdy jednocześnie pracuje obok siebie kilka urządzeń. W takiej sytuacji trzeba zsynchronizować pracę wszystkich robotów spawalniczych. Nie jest to zwykle łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe.

Co może się nie udać?

Czasami pojawia się problem z brakiem dokładności w pracy robota spawalniczego. Niemniej jednak, jest to przeważnie efekt jego niskiej jakości albo też błędnego zaprogramowania. Wysokiej jakości robot spawalniczy, który zostanie dobrze zaprogramowany przez fachowca wykonuje pracę bardzo precyzyjnie. Dowodzi to jednak, że robot spawalniczy nie sprawia, iż człowiek staje się niepotrzebny.

Warto pamiętać również o kwestiach bezpieczeństwa. Podczas pracy robota spawalniczego człowiek nie jest na nic narażony, jednak niebezpieczeństwo grozi osprzętowi robota. Z tego też względu konieczne jest stworzenie termoizolacji dla poszczególnych urządzeń. Zabezpieczyć trzeba chociażby kamery przymocowywane do robotów. Ponadto, trzeba także zachować szczególną ostrożność z kablami elektrycznymi, które są nieodzownymi elementami robota spawalniczego.

Zapraszamy na stronę o robotach spawalniczych comauonline.pl.

zobacz wiecej zobacz wiecje https://beesafe.pl/porady/podroz-do-wielkiej-brytanii-po-brexicie/