Podatki w Danii należą do jednych z najwyższych w Europie. Z drugiej jednak strony wysoka jest kwota wolna od podatku (na każdy rok podatkowy ustalana jest nowa kwota wolna od podatku), do tego system odliczeń jest wyjątkowo bogaty. Polacy pracujący w Danii legalnie muszą rozliczyć się z duńskim fiskusem do 1 maja lub 1 lipca. Dzięki zawartemu między Polską a Danią porozumieniu o unikaniu podwójnego opodatkowania, pracujący w Danii Polacy rozliczają się ze SKAT na takich samych zasadach jak Duńczycy, mają też prawo do odliczeń.
Rozliczenie podatku w Danii: jak to wygląda?
Każdy legalnie pracujący w Danii pracownik otrzymuje kartę podatkową. Na jej podstawie pracodawca przypisuje go do określonej grupy podatkowej. Trzeba pamiętać o jej wyrobieniu, aby nie trafić do najwyższej grupy podatkowej. Pracownicy tymczasowi z Polski przy wyrabianiu karty podatkowej powinni przedstawić zaświadczenie, że mieszkają poza Danią. Dzięki temu, jeśli ich pracodawca nie opłaca kosztów związanych z pobytem w Danii, mogą odliczyć sobie koszty pobytu poza domem. Więcej o systemie podatkowym w Danii i ulgach, które pozwolą na zwrot nadpłaconego podatku można dowiedzieć się ze strony internetowej zwrot-podatkow.pl w dziale zwrot podatku z Danii.
Bogaty system odliczeń
Osoby, które pracują i mieszkają w Danii mogą odliczyć między innymi koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy, jeśli dzieląca je dystans przekracza 24 kilometry. Co ciekawe, z ulgi tej można skorzystać niezależnie od tego, jakim środkiem transportu się dojeżdża. Można odliczyć także koszty związane z dojazdem z Polski do zakładu pracy w Danii.
Zdaniem wielu osób duński system podatkowy, mimo że za niezłożenie w terminie rocznego zeznania podatkowego grożą wysokie kary finansowe, jest bardzo przyjazny. Z pewnością to zasługa bogatego systemu odliczeń.
—–