Siłowniki w urządzeniach pneumatycznych

Andrzej
styczeń13/ 2018

Urządzenia pneumatyczne wykorzystują do działania sprężone powietrze. Szerokie zastosowanie znajdują w różnych dziedzinach przemysłu. Służą jako napędy mechanizmów zarówno w prostych, jak złożonych robotach. Głównym elementem ich budowy są tak zwane siłowniki pneumatyczne.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne pozwalają na dowolne poruszanie elementów w automatyce przemysłowej. Stosuje się je także jako elementy dociskowe służące na przykład do zamykania klap czy zaworów. Dzięki temu świetnie sprawdzają się między innymi w różnorakich zakładach produkcyjnych jak podzespoły dźwigni, pras, taśm i suwnic.

Na rynku dostępne są różne rodzaje siłowników pneumatycznych, co umożliwia dostosowanie ich parametrów do swoich potrzeb. Na specjalne życzenie klientów są także tworzone niestandardowe siłowniki, według indywidualnych projektów.

Standardowe typy siłowników pneumatycznych

Jednym z najpopularniejszych typów siłowników są urządzenia jednostronnego działania, które wykorzystują suw tłoka uzależniony od ciśnienia przyłożonego powietrza – jak sama nazwa wskazuje, ruch ten odbywa się w jednym kierunku. Na podobnej zasadzie funkcjonują urządzenia dwustronnego działania, jednak tutaj suwy odbywają się w obu kierunkach i zależą głównie od ruchu sprężyny.

Szerokie zastosowanie znajdują także siłowniki z zabezpieczeniem przed nieodpowiednim obrotem tłoka. Sprężone powietrze, które wykorzystują nie potrzebuje nasycenia olejową mgiełką, dlatego nie wymagają smarowania. Są zatem niezwykle proste w użyciu.

Warte uwagi są również siłowniki pneumatyczne posiadające tłok magnetyczny, który daje możliwość kontroli jego ruchów za pośrednictwem sensorów umieszczonych na obudowie urządzenia.

Żywotność siłowników

Żywotność siłowników to innymi słowy szacowany czas ich pracy wyrażony w liczbie cykli. W dużej mierze jest uzależniona od jakości materiałów, jakich użyto podczas produkcji urządzenia. Nie bez znaczenia jest także typ zastosowanego uszczelniacza. Najdłużej służą siłowniki pneumatyczne z uszczelniaczem poliuretanowym.

Możliwy czas pracy siłowników jest zależny także od sposobu ich użytkowania. Przede wszystkim należy w odpowiedni sposób konserwować urządzenia. Dużą rolę ogrywa również jakość używanych do smarowania olejów oraz dbałość o ich optymalny poziom, jak również kontrola poziomu zużycia.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

ubezpieczenie samochodu https://xann.pl/sitemap ubezpieczenie motocykla