W dobie współczesnego świata bardzo często szukamy nowych smaków w orientalnych przyprawach. Nowe smaki z różnych stron świata to świetna alternatywa do poszerzenia swoich horyzontów, jednak warto pamiętać o tradycyjnych przysmakach, które często możemy znaleźć tuż pod naszym nosem.
W naszej domowej spiżarni
Bardzo często w przetworach przyrządzanych przez naszych bliskich możemy znaleźć dżemy, konfitury i kompoty. Wiele osób przygotowuje również śliwki w occie winnym. Co ciekawe, występują one w domowych spiżarniach bardzo często, ponieważ śliwki są świetnie dostępne w naszym kraju, a ich cena jest zazwyczaj dość przystępna. Jeżeli ktoś martwi się, że przygotowanie śliwek w occie winnym to zmarnowanie dużej ilości czasu oraz czynność trudna, to nic bardziej mylnego! Przygotowanie jest bardzo proste i nie jest czasochłonne. Warto przed następną zimą, zapytać babci lub mamy o poradę i samodzielnie przygotować przysmak, którym będziemy mogli się cieszyć nawet kilka lat.
Zdrowe śliwki
Tak naprawdę, do przygotowania śliwek w occie winnym możemy użyć każdej dostępnej odmiany tego słodkiego owocu. Jednak poleca się, aby używać śliwek węgierek. Są to malutkie owoce o skórce w kolorze granatowo-fioletowej. Jak nazwa wskazuje, przywędrowały do nas aż z Węgier. Co ciekawe, owoce są nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe. Są źródłem minerałów takich jak potas, żelazo, fosfor i wapń. Zawierają również witaminy takie jak A, E, C i B. Powszechnie wiadomo, że śliwki powinny jeść osoby, które mają problemy gastryczne, co jest prawdą, ponieważ mają zbawienny wpływ na trawienie oraz działają jako antyoksydanty.
Prosty przepis
Przed rozpoczęciem marynowania, należy zaopatrzyć się w kilka kilogramów tego pysznego owocu. Jeżeli chcemy przyrządzić śliwki w occie winnym z dodatkami, warto zakupić również cukier, ocet winny, czerwone wino (słodkie lub wytrawne), goździki, cynamon, startą skórkę pomarańczy oraz płatki migdałów. Za idealne proporcje przyjmuje się 3 kilogramy śliwek na 1 kilogram cukru, 200 ml octu winnego i butelkę czerwonego wina. Reszta składników powinna być dosypywana małymi garściami, w zależności od naszych upodobać. Ale tak naprawdę, przepis nie jest sztywny, możemy go dowolnie modyfikować i stworzyć idealne proporcje. Śliwki myjemy i wkładamy do słoiczków. W osobnym naczyniu łączymy cukier, ocet oraz wino. Podgrzany płyn dodajemy do słoiczków i zostawiamy na 24h. Po czym czasie należy ponownie podgrzać płyn, dodając dodatki takie jak goździki. Proces należy powtarzać przez kilka następnych dni.
Śliwki w occie winnym kupisz w sklepie Vitapol