Sport zimowy – skitur

Andrzej
luty22/ 2020

Coraz częstszą formą wypoczynku w Polsce jest narciarstwo skiturowe. Czym właściwie ono jest? Kogo mogłoby zainteresować? Kto może je uprawiać? Gdzie jeździć?

Narciarstwo skiturowe

Skitur jest to połączenie narciarstwa zjazdowego, biegowego oraz turystyki górskiej. Do jej uprawiania potrzebne są narty skiturowe z wiązaniami, kije, foki, buty skiturowe, gogle, odpowiednio ciepła odzież. Sport ten staje się coraz bardziej popularny głównie z tego powodu, że łączy wiele elementów różnych form aktywności, przez co wiele osób prędzej czy później na temat ten natrafia.

Narciarstwo skiturowe z pewnością zainteresuje osoby, które lubią uprawiać turystykę górską, narciarzy lub snowboardzistów, biegaczy narciarskich. Skitur zawiera bowiem w sobie elementy właśnie turystyki górskiej, narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Skiturowe narciarstwo daje przede wszystkim możliwość do tego, aby podczas zimowego wypadu w góry zaznać urokliwych aspektów górskich podróży, na zdecydowanie mniej zatoczonych szlakach.

Kto może uprawiać ten sport?

Narciarstwo skiturowe nie należy do sportów elitarnych, ale nadużyciem byłoby stwierdzenie, że każdy może z marszu rozpocząć wyprawy skiturowe. Warto zwrócić uwagę, że podczas wyprawy mamy do czynienia z dość dużym wysiłkiem wytrzymałościowym, który dodatkowo jest dość urozmaicony.

Podczas wyprawy na nartach chodzimy, zjeżdżamy, a czasem w ciężkich butach i z nartami na plecach pokonujemy przeszkody, których pokonać nie można w inny sposób. Dodatkowo musimy posiadać sprzet, który jeśli musimy zakupić nowy, również nie jest najmniejszym wydatkiem. Podsumowując, należy mieć przynajmniej średnią kondycję fizyczną oraz mieć możliwość do zakupienia podstawowego sprzętu.

Gdzie jeździć na skiturach?

Obecnie skitury są już na tyle popularne, że trasy skiturowe możemy znaleźć w zasadzie wokół niemal każdej górskiej miejscowości. Ważne jest oczywiście dobranie odpowiedniego poziomu trudnośći trasy skiturowej, do własnych umiejętności.

Do najciekawszych tras, jakie można zaliczyć rozpoczynając skiturowe przecieranie szlaków, należą na pewno Małe Jasło (Bieszczady), Masyw Śnieżnika (Sudety), Rezerwat Romanka (Beskid Żywiecki). JEżdząc na skiturach, ponadto najczęściej możemy poruszać się po trasach biegowych. Jest to szczególnie polecane osobom, które zaczynają przygodę z tym fantastycznym sportem. Można wówczas podszkolić technikę, która przyda się podczas zdecydowanie trudniejszych przemarszów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska trasy skiturowe.

https://fluorognost.com zobacz wiecej zobacz wiecej