Sztuka bez granic i sprytne programy

Sztuka bez granic i sprytne programy
Andrzej
październik16/ 2017

Artyści od zawsze zmagali się z trudnym materiałem wyobraźni, próbując przełożyć swoje wizje na obrazy czy słowa. To doprawdy wielka sztuka, kiedy dzieło przystaje do projektu wyobrażeniowego. Kiedy obrazy wynikające w dużej mierze z natchnienia udaje się wyrazić na płótnie czy w powieści.

Narracja w sztuce

Malarstwo i literatura dają większe możliwości narracyjne niż na przykład rzeźba. Dlatego w szczególny sposób służą opowiadaniu historii i tworzeniu całych światów przedstawionych. Kolejną dziedziną, w której takie rzeczy są możliwe, jest film. Będący jednak przedsięwzięciem angażującym wiele osób.

Nowoczesne programy (takie jak Blender, Photoshop, Marmoset Toolbag, Zbrush, Substance Painter) sprawiają, że tworzenie całych światów, projektowanie postaci, otoczenia, przedmiotów i miejsc nabrało zupełnie nowego wymiaru. Właśnie – odbywa się w wymiarze 3D.

Sztuka w życiu

Digital painting, game art, concept art – to przykłady tego, jak sztuka pokonuje kolejne granice. Jak zdobywa nowe obszary. Także te najbardziej codzienne, co zresztą od zawsze w jakiejś mierze działo się w kulturze. Sztuka użytkowa przecież rozwija się od wieków, a dzisiaj zyskuje zupełnie nowe oblicze. Zawdzięczamy to m.in. pracy w nowoczesnych programach. Gdzie można się ich nauczyć? Kurs SketchUp podstawy albo Artlanits wyjaśniony na konkretnych przykładach – to propozycje dla współczesnego artysty przestrzeni codzienności.

Życie w sztuce

Sztuka współczesna niekiedy wydaje się niezwykle oddalona od życia, od autentycznych spraw człowieka współczesnego. Jest chłodna, maksymalnie abstrakcyjna, przedmiotowa. Tymczasem sporo jej obszarów sprzyja zwykłej egzystencji codziennej. Czego przykładem jest przekładanie koncepcji artystycznych na projekty wnętrzarskie czy tworzenie efektownych gier.

Tagi: ,