Szybki rozwód – czy to możliwe?

Andrzej
lipiec22/ 2019

Z roku na rok liczba rozwodów w Polsce rośnie. Znaczna część osób podejmujących trudną decyzję o zakończeniu związku małżeńskiego liczy na szybkie i bezproblemowe rozstrzygnięcie swojej sprawy na wokandzie sądu. Czy sprawne i względnie bezbolesne zakończenie związku małżeńskiego jest w ogóle możliwe?

Rozwód bez orzekania o winie

Osoby pragnące jak najszybciej przejść przez proces unieważnienia małżeństwa, powinny złożyć wniosek o rozwodzie bez orzekania o winie jednej ze stron. Jeśli współmałżonkowie są zgodni w kwestiach podziału majątku, wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi, sąd przeważnie potrzebuje dwóch lub nawet jednej rozprawy, żeby zamknąć sprawę i wydać pomyślny wyrok. Skrócenie czasu oczekiwania na unieważnienie małżeństwa wynika z faktu, że sąd nie musi zbierać materiału dowodowego, który jednoznacznie obciążałby jedną ze stron. Co ważne, po rozwodzie małżonek, który znajdzie się w kryzysowej sytuacji finansowej nie ze swojej winy, również  może starać się o alimenty od byłego małżonka. Obowiązek formalnej pomocy byłemu mężowi czy żonie ustaje po pięciu latach od uprawomocnienia wyroku.

Przejdź przez rozwód bezboleśnie

Zanim współmałżonkowie spotkają się na rozprawie rozwodowej, najpierw jedna ze stron musi złożyć do sądu stosowne dokumenty. Aby uniknąć formalnych błędów, które opóźnią i skomplikują całą procedurę, przed udaniem się do sądu okręgowego warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym. W każdym większym mieście znajdziemy kancelarie, w których znajdziesz profesjonalną pomoc obejmującą między innymi doradztwo prawne, sporządzanie pism, reprezentację podczas rozpraw czy negocjacje z partnerem. Więcej praktycznych informacji znajdziesz na stronie  adwokat-katowice.info.pl.

zobacz wiecej zobacz wiecej meble tarasowe