Warzywne przetwory, lecz … suszone!

Andrzej
październik09/ 2017

Zima nadchodzi już wielkimi krokami. Pod koniec lata i na początku jesieni zostajemy nieraz z koszami warzyw i owoców podarowanych przez rodzinę ze wsi. Nawet jeśli zaś nie posiadamy nikogo poza miastem, to warto samemu kupić wiele świeżych warzyw. Po co? Co można z nimi zrobić?

Susz warzywny – idealny sposób przechowania warzyw!

Zazwyczaj decydujemy się robić przeróżne przetwory. Prażone jabłka, marynaty czy kiszonki to jedne z bardzo wielu przykładów. Po co robimy takie przetwory? Otóż zimą dostęp do warzyw jest zdecydowanie bardziej ograniczony. Owszem możemy je kupić, jednakże są one droższe, często pryskane itd. Generalnie zatem lepiej mieć na zimę swoje warzywa nawet w postaci przetworzonej.

Warto jednak podkreślić, że oprócz wyżej wspomnianych sposobów przechowywania warzyw na zimę, istnieje jeszcze jeden, bardzo skuteczny! Otóż możemy zrobić susz warzywny! Co istotne – proces suszenia nie powoduje utraty przez warzywa ich właściwości tj. składników mineralnych i witamin. Dzięki temu garstka suszu warzywnego zawiera czasem dzienne spożycie danych witamin!

Susz warzywny w sklepie

Oczywiście trzeba w tym momencie wspomnieć, że suszone warzywa możemy także kupić w sklepie. Do najczęściej spotykanych należy tutaj bez wątpienia mieszanka zawierająca marchew, pietruszkę i seler. Bez problemu większego znajdziemy także wiele innych warzyw suszonych jak: pomidory, paprykę, miechunkę. kalafior, fenkuł, cebulę, groch czy buraki.

Na co warto zwrócić uwagę kupując gotowy susz warzywny? Przede wszystkim warto sprawdzić firmę. Podstawowymi aspektami, które trzeba wybadać to fakt, czy susz powstał z pryskanych chemikaliami warzyw czy nie. Powinny to zaświadczać odpowiednie certyfikaty.

Susz warzywny domowy

Oczywiście możemy także spokojnie zrobić taki susz w domu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jesteśmy pewni, że do produkcji ostały wzięte na pewno świeże i zdrowe warzywa. Co ciekawe – suszyć możemy przeróżne typy warzyw, nie tylko korzenie. Da się również ususzyć liście a nawet bulwy, nasiona czy strąki.

Jak to zrobić? Na początek trzeba odpowiednio pokroić warzywa. Następnie w klasycznej wersji wystawiamy je na długotrwałe działanie promieni słonecznych. W praktyce jednak piekarnik też dobrze spełni swoją funkcję. Brzmi prosto? I dokładnie tak powinno być! Tworzenie suszu warzywnego zdecydowanie nie jest zajęciem skomplikowanym!

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką OGRODNIK S.A.

zobacz wiecej zobacz wiecej zobacz wiecej