Wąskie kuchnie to nie problem!

Andrzej
styczeń20/ 2022

Posiadanie wąskiej lub bardzo małej kuchni często przyprawia o ból głowy. Pomieszczenie to jest jednym z najważniejszych w naszym domu. Jeśli nie spełnia ona naszych wymagań, sprawia to, że często jesteśmy poirytowani i nie możemy korzystać z mieszkania w komfortowy sposób. Istnieje jednak wiele ciekawych porad i rozwiązań, dzięki którym w prosty sposób możemy urządzić małą kuchnię ergonomicznie, wykorzystując każdy jej centymetr powierzchni. Jak zatem to zrobić i dostosować wąską kuchnię do naszych potrzeb? Kilka ciekawych pomysłów prezentujemy poniżej.

Optyczne powiększenie

Pierwszym elementem, od jakiego powinniśmy rozpocząć urządzenie wąskiej lub małej kuchni, jest optyczne jej powiększenie. Małe kuchnie bardzo często są naprawdę małe, co powoduje adekwatne wrażenie wizualne. Kuchnię taką można powiększyć optycznie samym urządzeniem lub doborem kolorów czy odpowiednich mebli bez wykonywania konkretnych prac budowlanych.

Pierwszym krokiem, jaki możemy zastosować podczas urządzania małej kuchni, jest dobór odpowiednich kolorów. Jest to wbrew pozorom bardzo ważny czynnik, od którego zależy, jak będziemy postrzegali nasze wnętrze. Z pewnością powinniśmy dobierać kolory jasne, które będą odbijały dużo światła oraz dodatkowo rozświetlały nasze pomieszczenie. Jasne kolory optycznie powiększają dane wnętrze, co pozwala czuć się w nim komfortowo oraz uważać, że przybywa się w większym pomieszczeniu, niż jest ono rzeczywiście. Kolorami takimi będzie np. biel, jasny niebieski czy kolory jasne pastelowe mające wiele ciepła.

Drugim bardzo dobrym sposobem na optyczne powiększenie kuchni jest wybór odpowiednich mebli. Te powinny mieć połyskujące fronty, które odbijają światło i rozświetlają je oraz w ten sposób powiększają optycznie wnętrze. Więcej światła we wnętrzu w sprawi, iż wyda się ono bardziej przestronne. Niezwykle skutecznym sposobem na optyczne powiększenie kuchni jest zakup mebli, które będą miały szklane drzwiczki. Meble takie potęgują wrażenie głębi, a przez to, że widzimy wnętrze półek i szafek do samego końca, sama kuchnia wydaje nam się dużo większa i dużo bardziej obszerniejsza. Kolejną poradą, która może przynieść bardzo dobre rezultaty, jest wykorzystanie tapet 3D (kliknij). Są to tapety, które możemy nakleić na całą powierzchnię ściany. Przedstawiają one dane miejsce np. łąkę czy ocean. Tak naklejona tapeta na jedną ze ścian kuchni będzie sprawiała wrażenie, że nasza kuchnia otwarta jest na plażę, a dookoła mamy bardzo dużo wolnej przestrzeni i miejsca. Zobacz inspiracje!

Wykorzystanie każdego centymetra

Mając wąską lub małą kuchnię, na wagę złota jest każdy centymetr. Urządzając więc właśnie taką kuchnię, powinniśmy wykorzystać każde wolne miejsce, aby jak najlepiej dostosować ją do swoich wymagań. Rozwiązanie, które pomoże nam efektywnie wykorzystać przestrzeń, jest stworzenie półki w kształcie plastra miodu na wysokości całej ściany za drzwiami, które otwierają się do wewnątrz kuchni. Przeważnie miejsce to jest wolne i niewykorzystywane, gdyż drzwi dopchnięte są maksymalnie do ściany. W tym miejscu będziemy mogli przetrzymywać wiele akcesoriów i gadżetów. Kolejną bardzo ciekawą podpowiedzią jest wybieranie mebli kuchennych, które posiadają wklęsłe uchwyty. Wypukłe rączki mogłyby przeszkadzać lub uniemożliwiać nam komfortowe poruszanie się po kuchni. Jest to drobny szczegół, który w bardzo poważny sposób wpływa na wykorzystanie wolnej przestrzeni. Wybierając prosto bryłowe meble bez wystających elementów, możemy zyskać dodatkowych kilka lub kilkanaście centymetrów przestrzeni bezpośrednio przy nich.

Odpowiednia aranżacja kuchni

Jeśli istnieje możliwość przearanżowania lub przebudowania wnętrza kuchni, możemy dzięki kilku ruchom znacząco zwiększyć jej funkcjonalność oraz powiększyć powierzchnię użytkową. Pierwszą podpowiedzią, która w znaczący sposób ułatwi nam korzystanie z kuchni, jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli blokować miejsca bezpośrednio przy wejściu na same drzwi. Jeśli istnieje taka możliwość, gdyż mieszkamy np. w domu lub pozwalają na to plany architektoniczne, możemy wyburzyć ścianę z drzwiami wejściowymi oraz otworzyć kuchnię na kolejne pomieszczenie. Jest to bardzo ciekawy pomysł, gdy kolejne pomieszczenie nie jest zagospodarowane w konkretny sposób i chcielibyśmy przy jego pomocy powiększyć właśnie kuchnię. Pomieszczenie takie może służyć właśnie za jadalnię lub po prostu być salonem. Najbardziej zaawansowaną formą takiego ruchu jest utworzenie jednego dużego pomieszczenia z aneksem kuchennym. Bardzo cenną podpowiedzią, z której możemy skorzystać, urządzając naszą małą kuchnię, jest to, aby zabudować ją w formie L albo I. Nie powinniśmy zabudowywać jej w kształcie U, gdyż taki kształt sprawia wrażenie zamkniętość i przytłoczenia. Jeśli brakuje nam miejsca na szafki, warto zabudować jedną ścianę aż do sufitu i w ten sposób wykorzystać miejsce, które nie dałoby spektakularnego efektu wizualnego, a pomoże nam wygodnie korzystać z naszej kuchni.

Ergonomia i funkcjonalność

W małej kuchni bardzo ważną rolę odgrywa również ergonomia oraz funkcjonalność. Nie mając do dyspozycji zbyt wiele miejsca, pewne rozwiązania musimy ułożyć ten sposób, aby były komfortowe i umożliwiły wygodne korzystanie z kuchni. Pierwszym elementem, o jaki musimy zadbać, jest stół z krzesłami. Z pewnością nie powinniśmy stosować masywnych mebli, które będą nieforemne oraz będą zajmowały bardzo dużo miejsca. Dobrym posunięciem jest zakup prostych foremnych mebli w minimalistycznej formie, które będzie można łatwo przesuwać. Dzięki temu będziemy mogli zmieniać rozkład kuchni w zależności od potrzeby w danej chwili. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać — jeśli dopuszczamy oryginalne rozwiązanie — jest rozkładany blat stołu. Jest on przymocowany na stałe do ściany, a na dolnej stronie — którą widzimy po jego złożeniu — widnieje ciekawa grafika. Gdy chcemy skorzystać ze stołu, wystarczy rozłożyć go. Jedna jego część w dalszym ciągu pozostanie przymocowana do ściany, a od zewnętrznej strony ściany postawimy go na dwóch nogach, które również rozłożą się przy podniesieniu blatu. Takie rozwiązanie może dawać nam na co dzień bardzo dużo wolnego miejsca, a w miejscu stołu stać będą jedynie dwa lub trzy krzesła.

 

https://musicinfium.com zobacz wiecje zobacz wiecej