Endometrioza jest bardziej powszechna u niepłodnych kobiet. Jednak wiele pacjentek z potwierdzoną endometriozą jest w stanie zajść w ciążę bez trudności, szczególnie jeśli choroba jest łagodna lub umiarkowana. Endometrioza najczęściej atakuje kobiety w okresie rozrodczym, a objawy ustępują wraz z wkroczeniem w etap menopauzy. Ponieważ przyczyny endometriozy nie są do końca znane, nie ma żadnych znanych sposobów zapobiegania jej rozwojowi. Bezpłodność wynikająca z endometriozy może być leczona.
Przyczyny niepłodności wynikającej z endometriozy
Przyczyny spadku płodności z powodu endometriozy nie są w pełni zrozumiane. Prawdopodobnie zarówno czynniki anatomiczne jak i hormonalne wpływają na zmniejszenie płodności. Obecność endometriozy może wywoływać znaczne powstawanie bliznowaceń, czyli adhezji, w obrębie miednicy, które mogą zniekształcać normalne struktury anatomiczne. Endometrioza może też wpływać na płodność poprzez produkcję substancji zapalnych, które mają negatywny wpływ na owulację. Niepłodność związana z endometriozą jest bardziej powszechna u kobiet z anatomicznie ciężkimi formami choroby. Opcje leczenia niepłodności związane z endometriozą są zróżnicowane, ale większość lekarzy uważa, że operacja jest najskuteczniejszym rozwiązaniem.
Chirurgiczne leczenie endometriozy
Leczenie chirurgiczne endometriozy może być przydatne, gdy objawy są ciężkie lub wystąpiła niewłaściwa odpowiedź na leczenie farmakologiczne. Chirurgia jest preferowanym sposobem leczenia, gdy występuje anatomiczne zniekształcenie narządów miednicy lub niedrożność jelita i dróg moczowych. Operacja może być sklasyfikowana jako standardowa, w której zachowana jest macica i tkanka jajnikowa, lub ostateczna, która obejmuje histerektomię, czyli usunięcie macicy, z ewentualnym pozbyciem się jajników. W niektórych przypadkach wspomagana technologia reprodukcyjna może być również stosowana jako dodatek lub alternatywa dla terapii chirurgicznej.
Przebieg i skuteczność leczenia
Chirurgię zachowawczą zazwyczaj wykonuje się laparoskopowo. Implanty endometrium mogą być wycięte lub zniszczone przez różne źródła energii (na przykład laser, prąd elektryczny). Jeśli choroba jest rozległa, a anatomia zniekształcona, może być wymagana laparotomia.
Podczas gdy zabiegi chirurgiczne mogą być bardzo skuteczne w zmniejszaniu bólu, częstość nawrotów endometriozy po konserwatywnym leczeniu chirurgicznym została oszacowana jako
40%. Wielu lekarzy zaleca stałą terapię medyczną po zabiegu w celu zapobiegania nawrotom objawów choroby
Więcej dowiesz się na stronie endometrioza – miracolo.clinic