Wycena przedsiębiorstwa – kompendium wiedzy

Andrzej
kwiecień11/ 2019

W Polsce wycena przedsiębiorstwa, tak samo zresztą jak i wszelkie procesy z nią związane nie są w żaden sposób prawnie uregulowane. Z praktycznego punktu widzenia oznacz to, że nie istnieją wymogi prawne dotyczące mechanizmów wyceny przedsiębiorstwa.

Wycena przedsiębiorstwa krok po kroku

Wycena przedsiębiorstw może być podzielona na kilka kluczowych etapów. Pierwszym z nich jest identyfikacja celu oraz samego przedmiotu wyceny. Drugi krok polega na ustaleniu fundamentalnych założeń wyceny. Kolejnym etapem jest z kolei wybranie podejścia do wyceny i ustalenie optymalnej metody.

Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym zadaniem jest zgromadzenie danych, szczegółowa analiza oraz przyjęcie założeń biznesowych danej wyceny. Następnym krokiem jest oczywiście oszacowanie wartości i wprowadzenie ewentualnych korek. Wycena przedsiębiorstw powinna być zakończona przygotowaniem specjalnego raportu z wyceny, który trafia do odpowiednich osób.

Jakie są główne cele wyceny?

Wycena firmy dokonywana jest zazwyczaj po to, aby móc sprawnie negocjować transakcje sprzedaży przedsiębiorstwa albo jego kupna. Celem nadrzędnym może okazać się także podwyższenie kapitału w spółce albo umorzenie udziałów. Przy zmianie formy prawnej także przydać może się profesjonalna wycena firmy.

Dla wielu przedsiębiorców celem wyceny mogą być również wymagania sprawozdawczości finansowej. Osoby, które chcą składać oferty publiczne, powinny przedstawić wycenę swojej firmy. W dzisiejszych czasach częstym celem jest również weryfikacja wiarygodności finansowej oraz zabezpieczenie kapitału danej firmy.

Kto może przeprowadzić wycenę firmy?

Jak wspomniano na początku w Polsce nie ma żadnych przepisów ustawowych, ani stosownych regulacji dotyczących tego, kto może dokonywać wyceny przedsiębiorstw. Nie ma także przepisów, które opisują prawidłowy sposób przeprowadzenia wyceny.

Wyceną najczęściej zajmują się specjalistyczne firmy zewnętrzne, które zatrudniają doświadczonych rzeczoznawców majątkowych i biegłych rewidentów. W Polsce wycenami przedsiębiorstw bardzo często zajmują się biura maklerskie albo duże firmy audytorskie. Na rynku można znaleźć także bardzo wiele profesjonalnych kancelarii prawnych, które w swojej ofercie mają kompleksową wycenę firmy. Nie można zapominać również o specjalistycznych firmach doradczych w zakresie inwestycji kapitałowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

https://xann.pl/sitemap https://beesafe.pl/porady/oc-na-miesiac-krotkoterminowe/ https://beesafe.pl/porady/podatek-od-kupna-samochodu-pcc/