Wykorzystanie nowoczesnych maszyn frezujących w meblarstwie

Andrzej
wrzesień18/ 2018

Polski przemysł meblarski jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi i ma wielu odbiorców nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą, zarówno w Europie, jak i w najdalszych zakątkach świata. Z powodzeniem konkuruje z takimi potęgami jak Włochy czy Francja. Do tego przyczynia się między innymi zastosowanie maszyn frezujących.

Na czym polega frezowanie drewna?

Obróbka elementów drewnianych jest czynnością, gdzie frezy piłowe nadają pożądany kształt, powierzchnie ozdobne czy różnego rodzaju ornamenty. Za pomocą urządzeń stolarskich wykonuje się również otwory do mocowania zamków, zawiasów oraz części składających się na mebel.

Frezowanie jest to obróbka skrawaniem drewna w celu nadania mu kształtu, wymiarów i innych zaprojektowanych parametrów. Użycie nowoczesnych maszyn czy narzędzi w procesie produkcji znacznie skraca czas, zmniejsza ryzyko wykonania nieprecyzyjnych elementów, a przez to zapobiega stratom finansowym przedsiębiorstwa.

Jakimi urządzeniami do obróbki drewna posługuje się przemysł?

Na wysoką jakość wyrobów meblarskich oprócz doskonałej jakości drewna i eleganckich projektów ogromny wpływ ma wydajność i precyzja używanych w procesie produkcji maszyn, dzięki którym frezy piłowe są idealne, dokładne i zgodne z ustalonymi parametrami. Mogą to być urządzenia o różnym stopniu zaawansowania w zależności od wielkości zakładu produkcyjnego.

W mniejszych zakładach, która działają na zasadzie manufaktury używane są ręczne frezarki lub jednostanowiskowe maszyny stolarskie, wyposażone w odpowiednie do wykonania konkretnej pracy ramiona posiadające końcówki ze stopów metali o różnych kształtach. Frezy piłowe są w całym urządzeniu najważniejszą częścią roboczą.

Jak unowocześniane są maszyny do obróbki drewna?

Klasyczne maszyny działające na zasadzie zwykłego napędu i ręcznego ustawiania parametrów dla wyrobu finalnego powoli odchodzą do lamusa. Obecnie dostępne są dla przemysłu związanego z produkcją drewnianą o wiele lepsze i bardzo nowoczesne rozwiązania, które zakłady produkcyjne chętnie wprowadzają do swoich parków maszynowych.

Super nowoczesne frezarki CNC , bo o takich urządzeniach mowa, są w pełni skomputeryzowane. Niezwykle wydajne, precyzyjne i praktycznie bezobsługowe maszyny CNC z powodzeniem zastępują pracę ludzi i znacznie zwiększają moce przerobowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid

zobacz wiecej zobacz o podstawy do znaków drogowych zobacz wiecje