W przypadku konstrukcji narażonych na wyjątkowo duże obciążenia konieczne jest wykorzystanie najbardziej wytrzymałych elementów budowlanych. Mowa tu między innymi o dźwigarach betonowych sprężonych. Czym one są i jakie powinny być, aby konstrukcja rzeczywiście była dostatecznie wytrzymała?
Dźwigary betonowe sprężone- co to takiego?
Są to elementy konstrukcyjne z betonu, które wykorzystują równoważenie sił oddziałujących zewnętrznie siłami wewnętrznymi zwiększając tym samym wytrzymałość całej budowli. Warto też zauważyć, że dźwigary betonowe sprężone są dosyć różnorodne. Dzieli się je na wiele różnych sposobów. Więcej dowiesz się na stronie dźwigary betonowe sprężone.
Przede wszystkim, konstrukcja może być sprężana na różne sposoby. Najpopularniejsze są dzisiaj strunobeton jak również kablobeton. W przypadku tego typu dźwigarów betonowych sprężonych wykorzystywane są cięgna. Jednakże, zdarza się, że cięgna są zastępowane klinami bądź też prasami. Niemniej jednak, w nowoczesnym budownictwie takie dźwigary betonowe sprężone wykorzystywane są coraz rzadziej.
Kolejny podział to ten ze względu na stopień sprężenia dźwigarów. Od niego zależy wytrzymałość tych elementów konstrukcyjnych. Najsłabsze dźwigary to te, które sprężone są tylko częściowo. Nawet niewielkie ich obciążenie po relatywnie krótkim czasie może doprowadzić do powstania niewielkich rys. Sprężenie ograniczone, a zwłaszcza pełne zapewniaj nieco większą, jednak jeszcze nie maksymalną wytrzymałość. Dopiero dźwigary betonowe o superpełnym sprężeniu są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie i to przez stosunkowo długi czas.
Co jest ważne w przypadku betonu?
Dźwigary konstruowane są z betonu, dlatego też to właśnie jego właściwości decydują o ostatecznej jakości dźwigarów. Beton musi więc posiadać pewne konkretne cechy, aby stworzone z niego dźwigary betonowe sprężone dobrze pełniły swoje funkcje.
Z pewnością najistotniejsza jest maksymalna wytrzymałość betonu. Oczywiście, dla wytrzymałości całej budowli znaczenie ma również konstrukcja dźwigarów betonowych sprężonych, jednak jest są one wyprodukowane z betonu niskiej jakości to nie ma co liczyć na dużą wytrzymałość.
Ponadto, warto także z pewnością zwracać zawsze niemałą uwagę na moduł sprężystości. Określa on do jakiego stopnia dźwigary betonowe sprężone są w stanie wytrzymywać naprężenia. Duża sprężystość jest zabezpieczeniem przed wyginaniem się konstrukcji, a czasem nawet przed jej rozpadem, który jest jak najbardziej możliwy w przypadku dużego obciążenia dźwigarów i jednocześnie nieodpowiednim ich module sprężystości.