Zawory rozdzielające i ich oferta na rynku

Andrzej
lipiec05/ 2017

Zawory rozdzielające to coraz powszechniej używane urządzenia i dlatego ich oferta na rynku jest równie duża, a asortyment pod względem rodzajów i przeznaczenia bardzo duży. Produkty tego typu oferuje wielu krajowych producentów, hak również firm zagranicznych. Klienci potrzebujący takich zaworów mogą wybrać spośród gotowych lub zlecić wykonanie zgodnie z projektem.

Użycie zaworów rozdzielających

Zadaniem zaworów jest, co niejako wynika z ich nazwy, rozdzielanie. Służą one do rozdzielania czynnika, który może być albo sterującym, albo roboczym w danej maszynie czy instalacji, na kilka kanałów. Każdy zawór może przyjmować kilka pozycji, w tym otwartą, zamkniętą oraz półotwartą.

Zawory rozdzielające stosowane są powszechnie w wielu branżach przemysłu, gdzie zapewniają prawidłowe działanie różnych maszyn, od małych urządzeń po wielkie instalacje. Ale także w urządzeniach do osobistego użytku, spotykanych w domach, samochodach czy innych obiektach, takie zawory są powszechnie używane. Zazwyczaj jednak są niewidoczne na pierwszy rzut oka i dlatego wiele osób nie zdaje sobie z ich istnienia.

Typy zaworów rozdzielających

Podziałów zaworów o takim przeznaczeniu jest kilka. Pod uwagę bierze się między innymi rodzaj czynnika roboczego, który przepływa przez zawór i jest przez niego rozdzielany na kilka nowych kanałów. Wyróżnia się zawory rozdzielające:

– wodę oraz inne płyny,
– prąd,
– powietrze oraz inne gazy lub ich mieszanki,
– rozmaite substancje, w tym oleje oraz płyny technologiczne.

Czynniki te z kolei pełnią w urządzeniach kilka różnych ról, w tym logiczną, terującą, bądź też regulującą.

Zawory rozdzielające można też podzielić ze względu na sposób sterowania nimi. W przemyśle precyzyjnym najczęściej stosowane są elektroniczne zawory, czyli elektrozawory. Jednakże mogą one być też sterowane mechanicznie lub pneumatycznie. Te dwa ostatnie rodzaje są wciąż dość powszechne w przemyśle ciężkim.

Zawory rozdzielające – wybór do konkretnych zastosowań

Oferta wzorów rozdzielających na polskim rynku jest bardzo duża. Firmy specjalizujące się w ich produkcji np. http://obrpneumatyka.pl/zawory-rozdzielajace-sterowane-pneumatycznie-i-elektromagnetycznie-grzybkowe są w stanie zaoferować klientom zawory do odpowiednich zastosowań. Ponadto, wiele z takich firm jest w stanie wykonać zawory rozdzielające na zamówienie.

Przy wyborze zaworów rozdzielających, poza czynnikiem roboczym i czynnikiem sterującym bierze się pod uwagę przede wszystkim liczbę dróg przepływu czynnika roboczego, liczbę położeń elementu sterującego zaworu, a także gabaryty samego zaworu, z czym związana jest także jego przepustowość.

zobacz wiecej zobacz wiecej zobacz wiecej