Zwrot podatku – to się opłaca

Andrzej
lipiec24/ 2017

Wiele osób podejmuje pracę na terenie Niemiec, co powodowane jest wysokimi zarobkami. Szczególnie gdy pensje porównamy do tego, co możemy dostać w kraju. Niekiedy całe rodziny decydują się na wyjazd do Niemiec i rozpoczęcie tam nowego życia. Wiele z nich ma zamiar wrócić do Polski, inni zostają na dłużej, nawet na zawsze. Jeśli podejmowaliśmy pracę w Niemczech, to mamy prawo starać się o zwrot podatku.

Kogo dotyczy zwrot podatku?

Opłaca się rozważyć, czy przysługuje nam zwrot podatku za pracę w Niemczech i czy dotyczy to naszej sytuacji. Liczy się legalne zatrudnienie na terenie Niemiec. Możemy to zrobić nawet wtedy, gdy już nie pracujemy w Niemczech – do czterech a nawet siedmiu lat wstecz. Nie wszyscy o tym wiedzą i uznają, że pieniądze z podatku im się nie należą. Tymczasem warto się o nie postarać. Podobnie jak o Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny na dziecko.

Jak odzyskać podatek?

Przede wszystkim należy skompletować dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Niemczech. Staną się one podstawą dla wypełnienia pełnego wniosku rozliczeniowego. Osoby, które chcą skorzystać z ulg, powinny dołączyć stosowne zaświadczenia (na przykład poświadczenie o nauce i kształceniu w przypadku dzieci w wieku 18-25 lat czy oświadczenie o użyczeniu samochodu).

Do wniosku należy też dołączyć liczne kopie dokumentów (m.in. prawa jazdy, dowodu osobistego, zameldowania i wymeldowania) oraz oryginały (m.in. Lohnsteuerbescheinigung od wszystkich pracodawców).

W języku niemieckim

Większość wymaganych dokumentów, wystawionych w języku polskim, należy przetłumaczyć na język niemiecki u tłumacza przysięgłego. Takie tłumaczenie można zlecić samodzielnie lub w ramach całościowej usługi, decydując się na współpracę z konkretnym biurem, które przeprowadza od początku do końca zwrot podatku z zagranicy.

https://beesafe.pl/porady/adac/ https://casasantuariosc.com zobacz wiecej