Dom i Wnętrze

Przekąski – czy powinniśmy ich unikać?

Podjadanie pomiędzy posiłkami zawsze było określane jako zły nawyk – okazuje się jednak, że wszystko zależy od jakości produktów, które lubimy spożywać. Dietetycy są zgodni, że zdrowe przekąski nie tylko zaspokoją niewielki głód, ale też nie wpłyną negatywnie na samopoczucie czy wagę. Jakie przekąski wybierać?

Zdrowe i wartościowe przekąski – co jeść?

Przekąski zazwyczaj kojarzą się z produktami dostępnymi w marketach: krakersami, czekoladą, chipsami, popcornem. Produkty takie spożywane w nadmiernych ilościach bardzo szybko przełożą się na wzrost wagi, pogorszenie stanu skóry. Zamiast nich warto wybierać zdrowe przekąski, które nie tylko możemy podjadać kiedy tylko chcemy, ale też które dostarczą do organizmu cenne składniki odżywcze. Przekąskami takimi są przede wszystkim surowe warzywa i owoce – pokrojone w cząstki jabłka, pomarańcze i banany to wspaniała przekąska, która pozwoli zaspokoić głód w przerwie między obiadem czy kolacją. Inną propozycją są bakalie i orzechy – suszone owoce zawierają wiele naturalnego błonnika, który pozwoli na regulowanie pracy jelit. Dodatkowo owoce takie są słodkie, przez co świetnie uzupełnią np. popołudnie z herbatą. Orzechy (włoskie, nerkowca, laskowe) posiadają wiele cennych tłuszczów i składników mineralnych. Zaleca się ich jedzenie w celu poprawienia pamięci.

A kiedy przyjdą goście…

Odwiedziny znajomych czy rodziny to zawsze świetna okazja do tego, aby wspólnie spędzić czas i zjeść coś dobrego. W zależności od charakteru spotkania możemy przyrządzić proste przekąski, które będą idealnym uzupełnieniem dla wina. Jeśli zapraszamy więcej osób na kolację, warto wypróbować przepisy na przystawki z jajek – 5 pomysłów z pewnością zaskoczy gości. Jajka podawane są zarówno z łagodnym sosem, jak i pikantnymi dodatkami! Jeśli na kawę wpadają sąsiedzi, warto ugościć ich domowymi wypiekami lun prostymi, słodkimi przekąskami, odpowiednimi do kawy. Taki dodatek z pewnością sprawi wiele radości i pozwoli czerpać więcej przyjemności ze spotkania.